Najlepsze gry planszowe – jakie planszówki wybrać?

Kto z nas jako dziecko nie grał w gry? I nie tylko takie podwórkowe, ale także planszowe. Gry te znamy od pokoleń, a wraz z upływem czasu na rynku pojawiają się coraz doskonalsze planszówki. Jakie są najlepsze gry planszowe?

 

Jakie są najlepsze gry planszowe?

W poniższym zestawieniu pomijamy takie gry jak warcaby, szachy, chińczyk czy monopol, które należą do klasyki planszówek. Zasady ich rozgrywania znają chyba wszyscy i każdy z nas grał w nie chociaż raz. Poniżej prezentujemy Wam 5 nieco mniej znanych, ale dobrych gier.

Scythe

Pierwsza z gier ma niezwykły klimat alternatywnego świata, nad którym wisi widmo wojny. Wszystkie ilustracje pokazują potężne mechy zwiastujące walkę, ale najważniejsze, że podczas gry wcale nie musisz toczyć wojny. Gra kończy się kiedy komuś uda się zdobyć 6 odznaczeń. Od nas i od naszej taktyki zależy czy budujemy budynki, spełniamy cel czy zatrudniamy robotników. Gracze sami kontrolują tempo gry rozwijając swoje frakcje takie jak Polonia, Krym czy Roswiecja.

Pory Roku

Kolejną grą jest fabuła oparta na czarnoksiężnikach królestwa Xidit. Każdy z graczy jest jednym z czarnoksiężników i bierze udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Wybieramy 9 kart mocy, które są naszą pomocą podczas 3 lat zmagań w turnieju. Zadaniem graczy jest gromadzenie energii, ekwipunku i kompanów żeby wejść na szczyt. Dodatkowo za pomocą kości można manipulować czasem gry.

Wsiąść do pociągu

Trzecia z gier jest nieco bardziej znana niż poprzednie, ale równie warta uwagi, Mając do dyspozycji bilety, które wytyczają nasze cele podróży, musimy położyć na mapie wagoniki w naszym kolorze i stworzyć z nich trasę. Im więcej wagoników położymy na torach jednorazowo, tym więcej punktów otrzymujemy.

Pulsar 2849

Następna gra wykorzystuje w swoich zasadach kości. Wydawać by się mogło, że to gra losowa, skoro mamy do użycia kości, ale nic mylnego. Każdy wynik pokazujący się na kości można wykorzystać w taki sposób, który uznamy za korzystny. Możemy też pozyskać żetony modyfikujące wyniki na kościach. Gra wymaga nie tylko strategii, ale także umiejętność  adaptowania się do sytuacji zmieniającej się w poszczególnych rundach.

Fotosynteza

Jest to gra, która jest łatwa w wytłumaczeniu i generuje niebanalną rozrywkę. Trzeba się przy niej nieźle nagłówkować. Wszystko, co zrobimy może bowiem być dobre dla nas, ale i niekorzystne dla konkurencji. Jest to gra logiczna, która dodatkowo jest bardzo dobrze zrobiona pod względem wizualnym.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na inne gry planszowe niż te znane nam z dzieciństwa. Nieustannie produkuje się nowe planszówki, które dostarczają coraz więcej zabawy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.