Mistrzowie portretu fotograficznego. Zdjęcia z duszą

W dzisiejszych warunkach niemalże każdy ma dostęp do aparatu, którym może wykonać zdjęcia. Nie jest zatem trudno zostać fotografem. Jednak niewątpliwie niełatwo jest zyskać w tym zawodzie autentyczny kunszt i uznanie. Mistrzowie portretu fotograficznego są nimi nie tylko z uwagi na umiejętność zrobienia zdjęcia perfekcyjnego technicznie – podstawą jest nawiązanie unikalnej relacji z osobą, którą zdjęcie ma uchwycić.

W tym artykule prezentujemy kilku fotografów, którzy bez pomocy studia fotograficznego są w stanie wydobyć z człowieka, którego portretują niezwykły czar, oraz ująć zdjęciem szerszy kontekst, jakim jest ich codzienna rzeczywistość.

Lisa Kristine
View this post on Instagram

#ShineALight on modern #slavery #endslavery #EnSlavedExhibitions #GSN

A post shared by Lisa Kristine (@lisakristinephotography) on

Lisa Kristine w szczególności zajmuje się dokumentacją rdzennych mieszkańców różnych kontynentów. Fotografowała dotychczas w ponad 100 krajach! Dużą wagę poświęca również zagadnieniu niewolnictwa we współczesnym świecie, z czego jest szczególnie znana.

Lee Jeffries
View this post on Instagram

A post shared by Lee Jeffries (@lee_jeffries) on

Lee Jeffries fotografuje głównie w czerni i bieli. Artysta pisze o sobie na Instagramie następująco:


Portretuję „świętość, prawdziwą definicję bycia człowiekiem w sytuacji, gdy następuje upadek w nicość i powrót do Nieba”.

Steve McCurry
View this post on Instagram

Child swaddled in a blanket, #Tibet, 1989.

A post shared by Steve McCurry (@stevemccurryofficial) on

Joel Santos
Jimmy Nelson
Eric Lafforgue
Rehahn
David Lazar

Zachęcamy również do obejrzenia większej ilości zdjęć. Wszyscy ci mistrzowie portretu fotograficznego są dostępni na Instagramie.

Co zrobić, aby dowiedzieć się jak wykonywać ciekawsze zdjęcia portretowe? Z pewnością pomoże wam następujące wideo: