Excalibur – największa ściana wspinaczkowa na świecie [WIDEO]

Excalibur to ściana wspinaczkowa, która robi ogromne wrażenie. Jest niezwykle wysoka, przez wielu ponadto uważana za największą tego typu atrakcję na świecie. Zobacz gdzie się znajduje, oraz obejrzyj wideo pokazujące ją w całej okazałości! Ilu śmiałków odważyłoby się na nią wejść? 

Excalibur – co to jest?

Excalibur to nic innego, jak właśnie wspominana na samym początku największa ścianka wspinaczkowa na świecie. Niezwykłe wrażenie przede wszystkim robi jej wysokość i kształt. Na pierwszy rzut oka widać, że jest potężna, a odwiedzający mają do dyspozycji trasy zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze. Śmiałków oraz fanów wspinaczki, którzy podejmują się wejścia na Excalibur, rzecz jasna nie brakuje.

Excalibur – wymiary

Jak podaje wiele źródeł, Excalibur to najwyższa ze wszystkich wolnostojących ścianek wspinaczkowych na świecie. Może pochwalić się zapierającą dech w piersiach wysokością – jest to aż 37 metrów. Wielu z pewnością zastanawia się także, jak tak wysoka i charakterystyczna budowla znosi warunki pogodowe. Wystarczy sobie bowiem jedynie wyobrazić porywiste wiatry oraz ich ewentualny wpływ na ściankę. Konstruktorzy projektu są jednak pewni jej bezpieczeństwa i ze spokojem zapewniają, że wytrzymuje ona silne wiatry. Nawet 12 stopni w skali Beauforta nie powinno zagrozić konstrukcji.

Najwyższa ścianka wspinaczkowa na świecie – gdzie jest?

Popularny Excalibur znajduje się w Holandii, a konkretniej – w mieście Groningen. 

Budowla rzecz jasna przeznaczona jest dla zaawansowanych wspinaczy. Mimo to, nawet na miejscu odbywają się szkolenia początkujących amatorów tegoż sportu. Oczywiście na początku nie mogą oni liczyć na to, że zdołają wejść na samą górę wielkiej ściany.

Kolejną ciekawą atrakcją jest możliwość spędzenia nocy na szczycie wieży – a więc organizacja ekstremalnego biwaku. Ponadto, na terenie parku gdzie znajduje się Excalibur, spędzić można więcej niż jeden dzień. Znajduje się tam bowiem pole biwakowe, z którego za odpowiednią opłatą można skorzystać. Na miejscu znajduje się także cały potrzebny osprzęt do rozpoczęcia wspinaczki, jednakże z problemami nie powinny spotkać się osoby, które ze sobą przywiozły własny ekwipunek. 

źródło zdjęć: pinterest.com, atlasobscura.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.