Dolny Śląsk: co warto zobaczyć? Sprawdź nasze propozycje!

Dolny Śląsk – co warto zobaczyć? Gdzie wybrać się na weekend? Co zwiedzić z dziećmi? Województwo dolnośląskie może pochwalić się wieloma atrakcjami. Sprawdź nasze propozycje!

Gdzie pojechać na weekend Dolny Śląsk

Myśląc o weekendowych atrakcjach, nie sposób wspomnieć o Karpaczu. To jednak zdecydowanie miejsce dla ludzi, którzy wypoczynek lubią spędzać aktywnie. Sama miejscowość oferuje wiele atrakcji – spora liczba escape roomów, miejscowe muzea, ale przede wszystkim Świątynia Wang oraz najwyższy miejscowy szczyt – Śnieżka. Na Śnieżkę można wybrać się pieszo, lub wjechać wyciągiem – od strony czeskiej.

Na weekend warto także wybrać się do Wrocławia. Oferuje on szereg różnego rodzaju atrakcji: piękny rynek, fontannę multimedialną, muzea, Panoramę Racławicką. My jednak skupimy się na ZOO. Wrocławskie ZOO jest znane w całej Polsce. Ostatnimi czasy przeżywa drugą młodość – a to za sprawą stosunkowo niedawno otwartego Afrykarium. Jadąc tam w weekend, trzeba jednak liczyć się z ogromnymi kolejkami. Miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Góry Dolny Śląsk

Pisaliśmy już o Karpaczu i Śnieżce, jednak to nie koniec górskich atrakcji w obrębie województwa dolnośląskiego. Uwagę warto poświęcić Wielkiej Sowie, a więc głównej atrakcji Gór Sowich w Sudetach. Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się piękna, jedyna w swoim rodzaju wieża widokowa. Na miejscu, zwłaszcza w weekendy, często odbywają się ciekawe wydarzenia. Zjeść można tam również wspaniałą grochówkę oraz bigos z wojskowego kotła.

Nie sposób nie wymienić także majestatycznej Ślęży. Jest ona położona na Przedgórzu Sudeckim. To rzecz jasna najwyższy szczyt Masywu Ślęży, a swój spektakularny wygląd zawdzięcza znacznej wysokości względnej, która wynosi ponad 500 metrów. Na Ślężę prowadzą ciekawe szlaki turystyczne, a samo wejście często nie jest bardzo wymagające. Miejsce to uwielbiają rodziny z dziećmi. Ze szczytu można podziwiać piękne widoki – znajdują się tam punkty widokowe. 

Wycieczka na niedzielę – Dolny Śląsk

Mówiąc o dolnośląskich atrakcjach, nie sposób nie wspomnieć o Zamku Książ. Budowla ta znajduje się w Wałbrzychu. Imponuje swoją wielkością i utrzymaniem. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek rzecz jasna można zwiedzać. Cyklicznie odbywają się tam bardzo ciekawe wydarzenia – od wystaw kwiatów, po upiorne eventy z okazji Halloween. Od czasu do czasu można też trafić na bardzo interesujące wystawy naukowe.

Świetną opcją na jednorazowy wypad jest też Minieuroland, czyli świetny park miniatur zlokalizowany w Kłodzku. Otwarto go dopiero w roku 2015, więc jest stosunkowo nową atrakcją w regionie. Mimo to ściąga do siebie naprawdę wielkie rzesze turystów. Odwzorowano tam wiele obiektów z Polski oraz całego świata. Wszystko wykonane jest dokładnie i robi na zwiedzających spore wrażenie.

Dolny Śląsk: co warto zobaczyć?

Będąc w Minieurolandzie, nie sposób zobaczyć pobliskiej Twierdzy Kłodzkiej. Jest to ogromny obiekt obronny, który rozpoczęto budować już w 1557 roku. Powierzchnia twierdzy to aż ponad 30 hektarów! W 1970 roku kręcono tam ostatni odcinek serialu Czterej pancerni i pies. Z góry rozpościera się piękny widok na całą okolicę.

źródło zdjęć: polskapogodzinach.pl, pik.wroclaw.pl, pod-przelecza.pl, aeroklubdolnoslaski.pl, polska.travel, kowalowewzgorze.pl, polskazdrona.eholiday.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.