Czy można stracić prawo jazdy po zjedzeniu słodyczy? Sprawdź

I tutaj pojawia się pytanie: czy można stracić prawo jazdy po zjedzeniu swoich ulubionych słodyczy? No właśnie jak to w końcu jest? Wiele osób uwielbia słodycze z zawartością alkoholu. Czy to wiśnie w likierze lub batoniki o ulubionym nadzieniu. Czy ktoś zastanawiał się kiedyś czy można wsiadać po nich do samochodu?

Nadziewane słodkości

Każdy wie, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zabronione. Można przez to m.in. stracić prawo jazdy i narazić osoby przebywające blisko drogi na niebezpieczeństwo. Po spożyciu wina, wódki czy innych specyfików, pod żadnym pozorem nie wolno prowadzić samochodu. A po zjedzeniu cukierków nadziewanych np. likierem?

Jeżeli zjemy kilka sztuk i po kilku godzinach wsiądziemy za kółko, nie ma co się obawiać o wynik badania alkomatem. Jednak, gdy dojdzie do sytuacji, w której zdecydujemy się na pochłonięcie całego opakowanie czekoladek i rozpoczęcia podróży od razu po, problem może pokrzyżować dalsze plany. Filmik poniżej pokazuje, że po zbadaniu przez policję, niedługo po zjedzeniu słodyczy, wynik alkomatu sprawiłby, że istnieje ogromne ryzyko utraty dokumentu.

Warto pamiętać o poinformowaniu służb

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji należy powiedzieć funkcjonariuszowi, że spożywaliśmy słodycze zawierające alkohol. Wtedy po upływie 15 minut, powtarza się pomiar i zazwyczaj wynik spada do zera lub do wartości mieszczącej się w normie.

Ta sama sytuacja ma miejsce podczas używania płynu do płukania jamy ustnej. Fakt, zawiera alkohol. Jednak czy ktoś się kiedyś zastanawiał nad tym, czy można po tym prowadzić samochód? Okazuje się, że przy kontroli alkomatem, radzimy tego nie robić. Wynik to ponad promil. Kiedy jesteśmy pewni, że alkoholu nie piliśmy a jedliśmy cukierki albo używaliśmy płynu do jamy ustnej, koniecznie przekażcie tę informację policji. Odczekajcie zalecane 15 minut. Z pewnością oszczędzicie sobie sporo nerwów.

Warto pamiętać, że każdy człowiek ma inne proporcje i wyniki mogą się różnić, dlatego polecamy obejrzeć film i podzielić się z nami opiniami. Znacie inne produkty, które mogą spowodować podobne sytuacje?

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.