Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Sprawdź propozycje

co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a Polska oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Które z nich znajdują się w województwie śląskim? Sprawdź i zobacz, czy właśnie tego się spodziewałeś!

Tajemnicze miejsca na Śląsku
  • Pustynia Błędowska – jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków, a zajmuje aż 33 kilometry kwadratowe! Jego położenie to pogranicze Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Wrażenia wizualne gwarantowane, jednak poza tym, organizowane są tam bardzo ciekawe wydarzenia kulturalne – pikniki rodzinne, czy nawet koncerty. Oprócz tego jest kilka punktów widokowych.

  • Kopalnia Guido – to nic innego jak nieczynna już kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu. Można zwiedzać tam dwa poziomy, które zdecydowanie różnią się tematyką ukazanych historii. Poziom 170 metrów opowiada o dawnym górnictwie, a wszystko jest sprzężone w efektami audiowizualnymi. Poziom 320 metrów z kolei przenosi turystów w klimat współczesnego górnictwa.

Muzea Śląsk
  • Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Browaru Tyskie – te obie atrakcje także znajdują się w województwie śląskim! Jedne z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsze polskie browary. Jesteś ciekawy jak powstają? Może interesuje się ich historia? Podobno jest naprawdę ciekawa. Poza tym, w muzeach można zaopatrzyć się w złocisty trunek. Jest to pozycja obowiązkowa dla smakoszy piwa!

  • Muzeum Śląskie w Katowicach – kolejna muzealna propozycja, jednak warta niemałej uwagi. Obiekt powstał już w 1929 roku. Znajdują się tam prace wielu cenionych artystów, w tym Jana Matejki czy Józefa Chełmońskiego. W muzeum jest blisko 120 tysięcy zbiorów (archeologiczne, dzieła sztuki, fotografia, etnografia).

Śląsk turystyka
  • Koniaków i koronki – Koniaków to mała wieś, znajdująca się dość niedaleko miejscowości Wisła. Znajduje się ona w Beskidzie Wschodnim i urzeka… koronkami! Tak, w Koniakowie wytwarzane własnoręcznie są koronki. To właśnie tam powstała największa koronka na świecie. Tam także znajduje się lokalne muzeum. Ponadto w Koniakowie można kupić przepyszne kozie sery od tutejszych mieszkańców.

  • Zamek Ogrodzieniec – co jeszcze warto zobaczyć w województwie śląskim? Mówi się o nim, że jest jednym z najpiękniejszych na całym szlaku Orlich Gniazd – Zamek Ogrodzieniec. Jego pozostałości leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek, a raczej jego piękne ruiny, bez problemu można zwiedzić. Jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów udających się w śląskie rejony.

źródło zdjęć: ciekawyswiata.pl, kopalniaguido.pl, zabytkitechniki.pl, muzeumslaskie.pl, bezmapy.pl, polskieszlaki.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.