Zęby mleczne jak pielęgnować? Próchnica, kiedy rosną?

Kiedy pojawiają się u naszych dzieci zęby mleczne, często zastanawiamy się, jaka pielęgnacja będzie właściwa. Czy należy je myć, szczotkować, a może używać nici dentystycznej? Zaraz rozwiejemy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na nurtujące was pytania.

Zęby mleczne pielęgnacja

Takie ząbki są mniej zmineralizowane, dlatego ich podatność na próchnicę jest większa, niż u dorosłych. Z tego powodu od momentu pojawienia się pierwszego zęba, powinniśmy zwrócić uwagę na jego pielęgnację. Najlepiej wybrać szczoteczkę do zębów, która jest przeznaczona do grupy wiekowej naszego malucha. Drogerie oferują nam szeroki wybór i z pewnością wybierzemy idealną szczoteczkę dla nawet rocznego dziecka. Wiadomo, że na samym początku mycie zębów będzie bardziej zabawą niż prawdziwym szczotkowaniem, jednak ważne jest, abyśmy wyrobili ten nawyk jak najwcześniej.

Pasta do zębów mlecznych

Pamiętajmy, że dzieci nie mogą używać pasty do zębów dla dorosłych. Takie maluchy nie potrafią jeszcze dokładnie wypłukać jamy ustnej i wypluć pozostałości po myciu. Wszystko od razu połkną. Dlatego musimy zaopatrzyć się w nietoksyczną pastę do zębów. Ważne jest, aby nie zawierała również fluoru. We wczesnych miesiącach oraz latach życia dziecka, nie jest on korzystny. Jeśli maluch nie ma jeszcze roku, zęby mleczne możemy myć nawet samą wodą przegotowaną. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na wybór specjalnej pasty, używajmy jej naprawdę niewielką ilość. Wielkość ziarenka od grochu w zupełności wystarczy, aby umyć dwa małe ząbki.

Kiedy do dentysty z dzieckiem?

Stomatolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta u dentysty była w wieku 7-8 miesiącu życia dziecka. Wtedy dowiemy się od specjalisty, jak należy dbać o zęby mleczne. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli nam uniknąć między innymi próchnicy. Rutynowy przegląd pokaże również, czy ząbkowanie malucha przebiega prawidłowo. Taka wizyta trwa naprawdę krótko. Dodatkowo, im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do stomatologa, tym mniejsza prawdopodobieństwo, że w wieku późniejszym będzie odczuwało strach na jego widok. Kontrolnie powinniśmy chodzić co około 3-6 miesięcy. W wieku późniejszym, wystarczy raz na rok, aby skontrolować zęby mleczne.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.