Ząbkowanie u niemowlaka to zawsze duży problem dla rodziców. Nieprzespane noce, krzyk i płacz dziecka to coś normalnego przy ząbkowaniu. Koniecznie sprawdźcie, co możecie zrobić, aby przetrwać ten trudny czas. Mamy dla was domowe sposoby na ból towarzyszący ząbkowaniu.
Ząbkowanie gorączka
Najczęściej jako pierwsze rosną dolne jedynki. Pierwsze objawy wyżynania się zębów możemy zauważyć w okolicach trzeciego bądź czwartego miesiąca życia. Bardzo często ich pojawienie się poprzedza stan podgorączkowy u dziecka. Dodatkowo, maluch się ślini, nadmiernie pcha rączki oraz zabawki do buzi. Bardzo swędzą go dziąsła, dlatego zachowuje się w ten sposób. Nic dziwnego, są rozpulchnione i zaczerwienione. Taki stan może się utrzymywać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. W dniu, w którym ząbek zaczyna się przebijać, bardzo często występuje gorączka. Nie wahajmy się podać dziecku syrop przeciwgorączkowy, w ten sposób zapewnimy mu komfort i poczucie ulgi.
Objawy ząbkowania
Do najczęstszych objawów ząbkowania jest nadmierne ślinienie się. Nie ma na to sposobu, lecz jeśli nie chcemy przebierać dziecka co pół godziny, zawsze możemy mu założyć miękki, bawełniany śliniaczek. Przy długotrwałym osuszaniu okolicy ust i brody, może wystąpić zaczerwienienie i lekkie podrażnienie. Pamiętajmy, aby nawilżać je delikatnym kremem, ponieważ nie możemy dopuścić do powstania ran. Dziecko wkłada wszystko do buzi, to kolejny objaw ząbkowania. Pcha do niej nie tylko paluszki, także zabawki, nóżki, kawałki ubranka. W każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci możemy kupić specjalne gryzaki. Warto sięgać po te, które mają płyn w środku. Przed podaniem wkładamy je na pół godziny do lodówki i taki schłodzony podajemy dziecku, z pewnością przyniesie ulgę. Ząbkowanie u niemowlaka to trudny dla niego okres.
Nietypowe objawy ząbkowania
Ząbkowanie u niemowlaka to nie tylko rozdrażnienie, ślinienie się i rozpulchnione dziąsła. Czasem występują nietypowe objawy. Dziecko może również kaszleć czy mieć obfity katar. Każde oznaki infekcji przy maluchu wymagają konsultacji lekarza. Infekcje pojawiają się dość często, ponieważ podczas wyżynania się ząbków, organizm jest osłabiony i podatny na wirusy. Kaszel nierzadko jest wynikiem spływającej po ściance gardła śliny lub wydzieliny z nosa. Także wymaga wizyty u lekarza. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć tych objawów.