Wyprawka dla noworodka – lista potrzebnych rzeczy

Sklepy kuszą nas niesamowitymi ofertami z rzeczami dla małych dzieci. Jednak nie dajmy się zwieść. Nie wszystkie akcesoria są potrzebne niemowlakowi. Wyprawka dla noworodka, co kupić, aby niczego nie zabrakło i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój? Przedstawiamy listę najpotrzebniejszych rzeczy!

Co zabrać do szpitala na poród?

Tak naprawdę na sam pobyt w szpitalu nie potrzebujemy kupować wiele rzeczy. Pamiętajmy, że to jedynie 3-4 dni. Na samym początku zapoznajmy się z zasadami panującym w szpitalu, w którym będziemy rodzić. Bowiem niektóre dają swoje ubranka dla noworodków i w tym momencie nie musimy brać za dużo swoich. Na pewno w naszej torbie szpitalnej muszą się znaleźć: 1 paczka pampersów 0, kilka sztuk body lub śpioszków, bezszwowa czapeczka, rękawiczki niedrapki lub zwykłe bawełniane skarpetki, a także chusteczki nawilżane i kremik do pupy. Pamiętajmy również o ubrankach na wyjście ze szpitala. Jednak nie warto brać tego ze sobą, nie jesteśmy w stanie przewidzieć panujących wtedy warunków. Najlepiej byłoby, gdyby przyniósł je ojciec dziecka w dzień wyjścia.

Ubranka dla noworodka – co kupić?

Nasza wyprawka dla noworodka powinna zawierać przede wszystkim wygodne i przepuszczalne powietrze ubranka. Pamiętajmy, że dzieci rosną niesłychanie szybko, więc nie ma sensu kupować kilkudziesięciu par w najmniejszych rozmiarach. Może się bowiem okazać, że nie będziemy mieć nawet okazji ubrać połowy ciuszków, gdyż już będą za małe. Na sam początek potrzebujemy: 6 body (3 z krótkim oraz 3 z długim rękawem), 6 pajacyków (grubsze jak i cieńsze), 3 pary śpioszków, 3 kaftaniki z krótkim i 3 kaftaniki z długim rękawem, a także 4 pary skarpetek. Przydatne mogą się również okazać 3 pary sweterków, 2 bawełniane czapeczki oraz kombinezon – jeżeli dzidziuś urodził się w chłodnej porze roku.

Kosmetyki dla niemowlaka

Nasza wyprawka dla noworodka powinna także zawierać akcesoria do pielęgnacji dziecka. Skóra takich maluszków jest bardzo wrażliwa, dlatego też potrzebuje delikatnego składu kosmetyków. Wybierajmy tylko takie, które są przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia, ponieważ inne mogą uczulać oraz podrażniać skórę. Niezbędne będą: chusteczki nawilżane, emolient do mycia, krem ochronny do pupy, płatki kosmetyczne oraz sól fizjologiczna do przemywania buzi i oczu, jak również proszek do prania dla dzieci i pieluszki. To wszystko będzie niezbędne w pierwszych dniach i miesiącach życia naszej pociechy. Mamy nadzieję, że z naszymi radami wyprawka dla noworodka przestanie spędzać sen z powiek!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.