Lunatykowanie u dzieci – czy się z tego wyrasta?

Lunatykowanie u dzieci to zjawisko, które niewątpliwie niepokoi rodziców. Somnambulizm (czyli właśnie lunatykowanie) to nic innego, jak zaburzenie, które objawia się podczas snu. Dotyczy aktywności ruchowej i jest automatyczne, w żaden sposób niekontrolowane przez lunatyka. Czy takie zjawisko należy leczyć i czy jest szkodliwe?

Dziecko lunatykuje

Kiedy za pierwszym razem zobaczymy, że nasze dziecko lunatykuje, często jesteśmy przerażeni. Czy rzeczywiście taka reakcja jest potrzebna? Lunatykowanie u dzieci co robić? Niestety, lecz niekiedy takie niepozorne lunatykowanie może być szkodliwe i wymaga leczenia. Jednak przeważnie te schorzenie nie jest groźne, a epizody lunatykowania zdarzają się sporadycznie. Lunatykowanie u dzieci, choć się tak utarło, to nie tylko chodzenie przez sen. Może dotyczyć także wykonywania różnych czynności, nasze dziecko nagle może szukać czegoś w szufladzie lub zacząć się ubierać. Dużo częściej takie zjawisko dotyczy dzieci, aniżeli dorosłych.

Lunatykowanie przyczyny

Niestety, lecz przyczyny tego schorzenia nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że prowadzą do tego czynniki genetyczne, między innymi częste pojawianie się lunatykowania w rodzinie, uwarunkowania rozwojowe, a także nadużywanie alkoholu oraz środków psychoaktywnych. Picie napojów, które zawierają dużo kofeiny, nieregularny sen lub jego niedobór czy permanentny stres również sprzyjają wystąpieniu lunatykowania. Lunatykowanie u dzieci może być także spowodowane wzrostem zakwaszenia krwi, które jest skutkiem niewystarczającego dotlenienia organizmu. Uważa się, że jest to główna przyczyna tego schorzenia.

 

Czy z lunatykowania się wyrasta?

Z lunatykującym dzieckiem musimy się obchodzić bardzo delikatnie, pod żadnym pozorem nie wolno nam go gwałtownie wybudzić. Wręcz przeciwnie, powinniśmy jak najostrożniej położyć je do łóżka. Przed przystąpieniem do leczenia farmakologicznego, warto spróbować domowych sposobów, którymi czasem da się wyleczyć lunatyka. Przed snem powinniśmy zadbać o relaks dziecka i jego odprężenie, ważne, aby nie było zestresowane podczas pory snu. Najlepiej, gdyby kładło się do łóżka o stałej godzinie, to pozwoli mu na wyrobienie pewnych nawyków. Nasza pociecha powinna również skorzystać z toalety przed pójściem spać, ponieważ zapełniony pęcherz niestety sprzyja lunatykowaniu. Bardzo ważne jest, abyśmy zamknęli wszystkie okna i drzwi w pokoju dziecka, gdyż lunatykowanie u dzieci często prowadzi do nieszczęśliwych wypadków. Zazwyczaj lunatykowanie kończy się, kiedy dziecko wkracza w wiek nastoletni, także nie ma powodów do obaw. Jednak gdyby takie epizody narastały bądź bywały niebezpieczne, udajmy się od razu do lekarza!

źródła zdjęć: irishtimes, fatherly

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.