Uwielbiasz kawę? Smakosze kawy często szukają nowych smaków, próbują kawy w nowych kawiarniach chcąc odnaleźć tę najlepszą i najsmaczniejszą. Być może Światowy Dzień Kawy przypadający na 29 września będzie okazją do wypicia szczególnie smacznej kawy w dobrym towarzystwie?
Skąd się wzięła kawa?
Kawa pochodzi z Etiopii, a w Europie pojawiła się około XVI wieku. Co ważne, na naszym kontynencie pierwsza kawa trafiła do papieża. Jej czarny kolor napawał obawami o istnieniu szatańskich właściwości, jednak po kilku pierwszych łykach papież pobłogosławił wynalazkowi ze wschodu i odtąd każdy mógł spokojnie napić się kawy.
Kawa na pobudkę
Niezaprzeczalnie od wielu lat kawa uznawana jest przez smakoszy za obowiązkowe rozpoczęcie dnia. Kawa działa pobudzająco, a już sam zapach powoduje obudzenie się. Co ważne, kawa nie działa jednak długo, jej pobudzające działanie utrzymuje się tylko przez kilka godzin.
Smak i aromat
Kawa jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie i głównym źródłem kofeiny. Sporządza się ją ze zmielonych ziaren kawowca. Smak i aromat kawy zależą od gatunku ziarna i czasu jego parzenia. Dodatkowo wszystko też zależy od tego czy pijemy kawę czarną czy też dodajemy do niej cukier lub mleko i w jakich proporcjach. Najpopularniejszymi rodzajami kaw w kawiarniach są:
- espresso – 30-40 ml; kawa przygotowana pod ciśnieniem
- americano – 120 ml; espresso z dodatkiem gorącej wody
- macchiato – 60 ml; espresso z małą ilością mleka
- cappuccino – 160 ml; espresso z gorącym mlekiem i pianką ze spienionego mleka
- latte – 270 ml; spienione mleko i espresso
- mocha – 160 ml; espresso i gorące mleko z czekoladą.
Co daje picie kawy?
Po pierwsze, kawa w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, Alzheimera, cukrzycę typu B, nowotwory jamy ustnej, krtani i jelita, marskość wątroby i kamicę żółciową. Oprócz tego pobudza i ułatwia koncentrację, polepsza pamięć krótkotrwało. Oczywiście łagodzi zmęczenie i pobudza do działania. Dodatkowo przyspiesza metabolizm i usprawnia perystaltykę jelit.
Czy wiesz, że…?
Warto wiedzieć, że:
- bezpieczne spożycie kofeiny to około 3 filiżanki kawy (spożycie więcej niż 1000 mg czyli około 10 filiżanek może być trujące)
- kawa jest drugim po wodzie, najczęściej wybieranym napojem w biurze
- najdroższa kawa na świeci do KOPI LUWAK – 1 kg kosztuje 1000 euro.
Podsumowując, w Światowy Dzień Kawy koniecznie napij się tego napoju! Nieważne jaka – rozpuszczalna, sypana czy mrożona – bez dobrej kawy się nie obędzie. W 2019 roku Światowy Dzień Kawy przypada w niedzielę 29 września.