Lodowiec na Mont Blanc może w każdej chwili runąć [ewakuacja]

Lodowiec na Mont Blanc po włoskiej stronie straszy władze i mieszkańców, gdyż grozi zawaleniem się. Odnotowano przyspieszenie ruchów do 50-60 centymetrów dziennie, co spowodowało zdecydowane działania i decyzję o ewakuacji ludzi z najbliżej położonych domów. 

Lodowiec na Mont Blanc – ewakuacja

Sytuacja jest niepokojąca, gdyż istnieje ryzyko zawalenia się lodowca Planpincieux  po włoskiej stronie masywu Mont Blanc.  Jego masa ma objętość aż 250 tysięcy metrów sześciennych – informują specjaliści. Dlatego podjęto zdecydowane kroki, aby uniknąć niepotrzebnych sytuacji, które mogłyby kogoś narazić na niebezpieczeństwo.

Burmistrz gminy Courmayeur informuje, że „takie zjawiska dowodzą po raz kolejny istotnych zmian zachodzących w górach, a spowodowanych przez czynniki klimatyczne”. Zdecydował on również o zamknięciu drogi w Val Ferret, ponieważ też obszar jest zagrożony. Dodatkowo, ewakuowano kilka domów znajdujących się nieopodal, jednak zapewniono, że reszta budynków jest w bezpiecznej odległości.

Niestety takie sytuacje mogą mieć miejsce częściej, gdyż w związku z ociepleniem klimatu, obecne temperatury w górach spowodują szybsze topnienie lodowców. Z raportu organizacji WWF wynika, że w ciągu 20-30 lat, lodowce poniżej 3500 metrów mogą zniknąć. Władze w dalszym ciągu monitorują całą sytuację.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.