Kawa z brokatem – czym jest i czy jest zdrowa?

Jesteś smakoszem kawy? Zwykła kawa już Ci nie wystarcza? Spróbuj kawy z brokatem! Choć w smaku może ta sama, z wyglądu zupełnie odmienna. Przeczytaj skąd się wzięła kawa z brokatem.

 

Skąd się wzięła kawa z brokatem

Ten rodzaj kawy ma swój początek w 2017 roku w australijskiej kawiarni Coffee By Di Bella. Można tam spróbować brokatowego cappuccino. Smakuje jak tradycyjna kawa, jednak ma pewien dodatek. Znajduje się w niej jadalny brokat. Sprawi on, że po wypiciu tej kawy nie będziemy cierpieć na ból żołądka. Z kolei po wypiciu kawy, razem z mleczną pianką, pozostaną ci na ustach tęczowe drobinki. Kawę możesz zamówić w dwóch wersjach – gold (złoty brokat) lub diamond (brokat kolorowy). Oczywiście na piance z domieszką brokatu rysowane są różne wzory. Zdjęcia brokatowej kawy to także nowy trend na Instagramie.

Brokat w żywności

Wszyscy podążający za jedzeniowymi nowinkami, zetknęli się na pewno z jadalnym brokatem. Dekoruje się nim przysmaki, głównie jednak nie dla smaku, a dla wyglądu. Drobinki brokatu bowiem nie zmieniają smaku potraw lub napojów. Brokatem możesz udekorować ciastka, pączki, tosty czy makaroniki – popularne francuskie ciasteczka. Oprócz tego dobrze sprawdzi się w kawie lub w prossecco. Brokat do produktów spożywczych jest wytwarzany ze skrobi kukurydzianej, cukru, maltodekstryny i barwników spożywczych. Niemniej jednak może powodować ból brzucha i podnosić poziom cukru we krwi.

Czy brokat jadalny jest zdrowy?

Zagraniczni eksperci uważają, że jeśli brokat jest oznaczony jako jadalny, można go bezpiecznie spożywać. Niemniej jednak polscy badacze zwracają uwagę, żeby dekorować produkty spożywcze brokatem, a nie spożywać już gotowych ze sklepu. Wynika to z tego, że często producenci nie podają składu np. ciastka udekorowanego brokatem, co w konsekwencji może prowadzić do chorób żołądka.

Podsumowując, jeśli lubisz eksperymentować i używać kreatywności w kuchni, możesz wprowadzić styl glamour za sprawą brokatu. Perłowa posypka, jadalny brokat czy złoto pozwolą ci zamienić posiłki i napoje w błyszczące dzieła sztuki. To, do czego użyjesz brokatu, jest tylko kwestią wyobraźni.

Źródło zdjęcia: today

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.