Jak ugotować soczewicę? Moczenie soczewicy. Wskazówki

Jeśli wciąż się zastanawiacie jak ugotować soczewicę, to mamy dla was dobrą wiadomość. Przedstawiamy wam sposób, dzięki któremu, wasza soczewica zawsze będzie świetnie ugotowana. Koniec ze zbitą rozgotowaną masą. Jeśli podążycie za naszymi wskazówkami, strączki zawsze będą sypkie i niesklejone. Zatem do dzieła!

Jak przygotować soczewicę czerwoną?

Nie musimy wcale jej moczyć całej nocy. Niektórzy rezygnują ze spożywania strączków właśnie dlatego, ponieważ ich przygotowywanie jest bardzo czasochłonne. Wybierzmy zatem czerwoną soczewicę, bo właśnie ona gotuje się najszybciej. Najpierw musimy zacząć od przebrania ziaren. Wyrzucamy te, na których pojawił się czarny nalot. Gotowe ziarna płuczemy zimną wodą. Na każdą szklankę soczewicy przypada półtorej szklanki wody. Jeśli chcemy, możemy zamiast wody dodać bulion warzywny. Uwydatni on smak strączków.

Jak ugotować soczewicę na sypko?

Do odmierzonej wrzącej wody bądź bulionu, wrzucamy soczewicę czerwoną i łyżkę oliwy z oliwek. Teraz czekamy, aż woda ponownie się zagotuje i po upływie około 2 minut, zmniejszamy ogień. Jak ugotować soczewicę – gotujemy do miękkości, przeważnie zajmuje to od 10 do 15 minut. Sól dodajemy dopiero przy samym końcu gotowania, w ten sposób strączki nie będą twarde. Jeśli soczewica jest miękka, wyłączamy gaz i przecedzamy przez sitko. Następnie przepłukujemy dokładnie zimną wodą i gotowe.

Jak ugotować soczewicę w zupie?

Jeśli mamy ochotę na soczewicę, ale w zupie, jej przygotowanie jest jeszcze prostsze. Wystarczy, że przed końcem gotowania zupy, dodamy przepłukaną na sicie soczewicę. Po 15 minutach soczewica czerwona jest już gotowa. Jeśli chcemy dodać soczewicę zieloną, musimy pamiętać, że jej czas gotowania jest dłuższy o około 10 minut.

Soczewica właściwości

Jak wiadomo, strączki są bogate w białko. W 100 g ugotowanego produktu znajdziemy aż 9,02 g. Dodatkowo, to właśnie białko soczewicy, jest jednym z najlepiej przyswajalnych dla ludzkiego organizmu. Dlatego właśnie jest świetnym zamiennikiem mięsa, wegetarianie oraz weganie je uwielbiają. Oprócz białka, zawierają również mikro oraz makroelementy, witaminy i aminokwasy. Dzięki takiej zawartości składników odżywczych, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie, dlatego właśnie powinniśmy ją włączyć do swojej diety.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.