Śluz ślimaka – naturalny kosmetyk, hit na rynku

W ostatnich latach śluz ślimaka jest hitem kosmetycznym. Co więcej, popularny jest on nie tylko w Azji, ale coraz częściej dociera także do Europy. Czym jest i dlaczego jest aż tak modny i ceniony?

 

Skąd to się wzięło?

W latach 80. XX wieku pewna rodzina hodowców ślimaków w Chile zauważyła, że skóra na ich rękach jest wyjątkowo delikatna i miękka. Dodatkowo otarcia lub rany goją się szybciej w porównaniu do części ciała, z których ślimaki nie miały styczności. Wnikliwe badania potwierdziły, że wyciąg ze śluzu ślimaka ma właściwości leczenia i regeneracji ludzkiej skóry.

Czym jest śluz ślimaka?

Śluz ślimaka zawiera wiele cennych składników. Są to:

  • witamina A, C i E
  • allantoina
  • kolagen
  • elastyna
  • antybiotyki
  • kwas glikolowy.

Co ważne, pozyskiwanie śluzu ze ślimaka jest całkowicie bezpieczne i nie krzywdzi tych organizmów.

Na co pomaga śluz ślimaka

Ekstrakt działa na uszkodzony kolagen, dostarczając mu cząsteczki hemocyjaniny, bogatej w tlen. To pomaga tworzyć nowe włókna kolagenu i kształtować podskórną sieć strukturalną. Śluz ma silne działanie regenerujące, naprawcze, ujędrniające i wygładzająceRedukuje blizny i sprawia, że są mniej widoczne. Oprócz tego wspomaga także walkę z trądzikiem i chroni skórę przed czynnikami powodującymi starzenie. Z kolei stosowany na cerę dojrzałą, będzie wygładzał zmarszczki. Dodatkowo śluz ślimaka jest idealny dla każdego typu cery. Cera sucha np. zostanie dogłębnie nawilżona.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka

Obecnie na rynku znajdziesz nie tylko kremy ze śluzem. Są to także np. szampony i odżywki do włosów. Kosmetyki ze śluzem ślimaka można kupić w lepszych drogeriach i w internecie. Niemniej jednak cena np. kremu waha się w przedziale 100-400 złotych. Cena ta wynika z faktu, że z jednego ślimaka można jednorazowo uzyskać nie więcej niż łyżeczkę śluzu. Następnie przez 2 tygodnie musi on się zregenerować żeby ponownie wyprodukował śluz odpowiedni do przygotowania kosmetyków.

Podsumowując, śluz ślimaka wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne i nawilżające. W Polsce, nawet na Warmii produkuje się kosmetyki z tym składnikiem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.