Olej z nasion brokułu – brokuł w kosmetyce

Olej z nasion brokułu to kosmetyczna nowość! Mówi się o nim nawet, że jest naturalnym silikonem. Wiadomo, że nie zastąpi nam wszystkich kosmetyków, jednak jako dodatek do pielęgnacji sprawdzi się idealnie. Świetnie się nadaje do nawilżania włosów czy regeneracji paznokci, a nawet do ułożenia włosów. Koniecznie sprawdźcie jakie właściwości ma ten cudowny olejek!

Olej z nasion brokułu na włosy

Olejek pozyskiwany z tego warzywa, przypomina silikon. Wszystko to przez niesamowicie wysoką zawartość witamin, a także kwasów tłuszczowych. Nie dość, że świetnie nawilża, to w dodatku nie przetłuszcza i nie obciąża włosów. Dlatego z pewnością stanie się jednym z waszych ulubionych środków do naturalnej pielęgnacji włosów. Głównym składnikiem olejku jest kwas erukowy, który jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym omega-9.

Jak powstaje olej z nasion brokułu?

Przeważnie oleje powstają poprzez zgniecenie warzyw, jednak w tym wypadku jest inaczej. Zbiera się jeszcze małe nasionka kiełków i tłoczy się je na zimno. Taki olejek jest kolorem zbliżony do koloru brokuła, nawet jego zapach go przypomina. W jego składzie znajdziemy różne witaminy, a w tym: C, K, A, a także witaminy z grupy B. Ze względu na taki bogaty skład jest stosowany w kosmetykach do skóry dojrzałej, szamponach oraz odżywkach, a także w kremach do rąk. Oprócz tego, możemy go znaleźć także w balsamach do ust, balsamach do ciała, jak również w produktach do stylizacji włosów.

Olej z nasion brokułu właściwości

Jak wiadomo, promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszej skóry. Olejek nas przed nim ochroni, zapobiegnie także oparzeniom słonecznym. Co więcej, stosuje się go w profilaktyce przed nowotworami skóry. Sulforan, który znajduje się w składzie tego właśnie oleju, pomaga usuwać toksyczne oraz kancerogenne substancje z naszego organizmu. Działa także przeciwstarzeniowo, a to wszystko za sprawą kwasu linolowego, który wspomaga syntezę ceramidów. Między innymi dlatego potrafi spowolnić procesy, które odpowiadają za starzenie się skóry. W dodatku nawilża skórę oraz niweluje zaczerwienienia.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.