Joanna Mazur – niewidoma biegaczka z Tańca z Gwiazdami

Joanna Mazur w wieku 13 lat straciła wzrok, została biegaczką i jest medalistką świata. W maju 2019 roku Joanna Mazur – niewidoma biegaczka wygrała kolejną edycję Tańca z Gwiazdami. Ciężko trenuje i udowadnia, że „nie widzi przeszkód”.

Joanna Mazur – wzrok biegaczki

29-letnia polska lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych oraz uczestniczka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2016 zaczęła swoje treningi biegowe dopiero po zakończeniu studiów. Urodziła się z dystrofią plamki żółtej. Dlatego już w wieku 7 lat zaczęła tracić wzrok. Z kolei w 2003 roku całkowicie go straciła. Nie zatrzymało jej to jednak choćby w studiowaniu. Ukończyła pedagogikę terapeutyczną z rehabilitacją ruchową oraz szkołę masażu. Dopiero wtedy zaczęła trenować. Jednak względu na swoje ograniczenia, szukała partnera czyli osoby prowadzącej podczas biegu. W związku z tym jej trenerem został Michał Stawicki, były lekkoatleta i triathlonista. Prywatnie jest obecnie także jej partnerem.

Joanna Mazur – niewidoma biegaczka

Lekkoatletka odnosiła liczne zwycięstwa na polu sportowym. Już w 2016 roku na mistrzostwach Europy zdobyła brąz na dystansie 100 metrów i złoto na dystansie 200 metrów. Dwa lata później, w 2018 roku w Berlinie zdobyła cztery medale: brąz na 100 metrów, srebro na 200 oraz złoto na 400 i 1500 metrów. Brała udział w Igrzyskach Paraolimpijskich 2016 rozgrywanych w Rio de Janeiro. Z kolei w 2017 roku sięgnęła po trzy medale na mistrzostwach świata: złoto na 1500, srebro na 800 i brąz na 400 metrów. Mazur i Stawicki wywalczyli w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017. Z kolei w 2018 roku została nagrodzona Nagrodą Miasta Krakowa w kategorii sport.

Wygrana w programie Taniec z gwiazdami

W 2019 roku Joanna Mazur wygrała IX edycję programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej tanecznym partnerem był Jan Kliment. Niemal od samego początku ostatniej edycji była typowana na faworytkę. Jeszcze większą sympatię widzów udało jej się zaskarbić po publikacji materiału filmowego, w którym pokazała, jak wygląda miejsce, w którym mieszka na co dzień. Jej sytuacja i komentarze jurorów programu zmobilizowały widzów do zorganizowania zbiórki pieniędzy na nowe mieszkanie dla biegaczki. Dlatego też w bardzo krótkim czasie udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych. Joanna Mazur to niezwykle silna kobieta i biegaczka, ma plany na przyszłość. To sprawia, że nie poddaje się w ich skutecznym realizowaniu.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.