Tesla Model S – ile kosztuje? Jaki ma zasięg? Ile trzeba ładować?

O Tesli robi się coraz głośniej – wszystko przez to, że inteligentne, elektryczne pojazdy, to przyszłość motoryzacji. Przyszłość, która właśnie staje się faktem. Dziś po lupę weźmiemy pojazd Tesla Model S – ile kosztuje? Jaki ma zasięg? Ile trzeba go ładować? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Tesla Model S – ile kosztuje?

To pytanie pojawia się najczęściej, gdy mowa o samochodach marki Tesla. Krąży powszechna opinia, że są one bardzo drogie – i rzeczywiście, tak w istocie jest. Za powiew przyszłości obecnie sporo trzeba zapłacić.

Bardzo łatwo zobaczyć ceny Modelu S na otomoto – bo okazuje się, że na serwisie jest 38 ogłoszeń dotyczących tego modelu. Najdroższy z nich kosztuje tam obecnie nieco ponad 504 tysięcy złotych. W takiej cenie można kupić naprawdę luksusowe mieszkanie, a w mniejszych miejscowościach nawet dom. Opisywana Tesla ma przejechane lekko ponad 60 tysięcy kilometrów, a wyprodukowana została w roku 2017. Ma niesamowitą moc – 770 koni mechanicznych, a do setki rozpędza się w niewiele ponad 2 sekundy. Jest to jednak najszybsza wersja, jaka wyszła na rynek – stąd też tak zawrotna cena.

Najtańszy model na wspomnianym serwisie jest wystawiony za 135 tysięcy złotych – z tym, że jest lekko uszkodzony, najwyraźniej na wskutek drobnej kolizji. Ma 367 koni mechanicznych, przejechane 115 tysięcy kilometrów, a wyprodukowany został w 2014 roku. Ceny generalnie wahają się właśnie w tym przedziale. O ich wielkości może decydować kilka typowych dla pojazdów czynników – rok produkcji, przebieg, lub właśnie ewentualne uszkodzenia.

Tesla Model S – zasięg

Producenci wypuścili na rynek pojazdy z trzema wersjami baterii, z czego jeden został już wycofany. Kierowcy mogą poprowadzić Teslę S z bateriami, które pozwolą im na pokonanie na jednym ładowaniu odpowiednio: 257 kilometrów (wycofany), 370 kilometrów oraz 483 kilometry. Czy to wiele? Dużo zależy od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać samochód. Warto też zwrócić uwagę na dostęp do punktów ładowania. Co prawda jest ich coraz więcej – nawet w Polsce – ale czy na tyle, aby podróżować Teslą nie martwiąc się o to, czy będziemy mieli ją gdzie naładować?

Ile trzeba ładować Teslę S?

Kolejne bardzo nurtujące pytanie, gdy pojawia się temat pojazdów elektrycznych. Generalnie czas ładowania zależy od kilku czynników – od tego, z jakiej stacji ładującej korzystamy, od tego jaki przebieg ma Tesla, a co za tym idzie – jak zużyta jest bateria. W serwisie YouTube opublikowany został film, gdzie zmierzono czas ładowania Tesli S od 0% do 100%. Pojazd miał przejechane 38 tysięcy kilometrów. Po 28 minutach naładowane było już 50% baterii, jednak później cały proces mocno wyhamował. Ostatecznie naładowanie i zakończenie ładowania potrwało dokładnie 2 godziny i 13 minut. 

Stacji ładujących pojazdy elektryczne jest na świecie coraz więcej. Jak podaje strona innpolad.pl, aktualnie na świecie jest blisko 1300 stacji ładujących Supercharger, co przekłada się ba blisko 9000 ładowarek. Ten sam portal podaje jednak również, że w Polsce jest takich stacji zaledwie 5. Warto dodać, że stacja Supercharger to stacja szybkiego ładowania i właśnie na takiej ładowano opisywany wyżej pojazd. Inne ładują samochody jeszcze wolniej. Supercharger to oficjalna stacja marki Tesla. Ładowanie pojazdów jest oczywiście płatne, ale nieporównywalnie tańsze od benzyny.

źródło zdjęć: wikipedia.pl oraz tesla.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.