Sprzedaż mBanku to szansa dla inwestorów – kto go przejmie?

Sprzedaż mBanku – jeden z większych w Polsce wystawiony został na sprzedaż przez Commerzbank. Jednocześnie stając się łakomym kąskiem dla inwestorów, dlatego aktualnie kilka znanych nazw szykuje się do jego przejęcia. Co ciekawe, nie tylko z naszego kraju, chociaż to polskie placówki są faworytami. 

Sprzedaż mBanku to szansa dla inwestorów

Jak podaje Rzeczpospolita, wystawienie na sprzedaż mBanku wzbudziło niemałe zainteresowanie. Przede wszystkim wśród inwestorów polskich, jak i zagranicznych, dlatego konkurencja jest spora. Bank na GPW wyceniono na 16,3 mld złotych. Eksperci natomiast stawiają na to, iż przejmą mBank największe placówki Skarbu Państwa m.in. PKO BP czy Pekao.

Jednak pod koniec września Commerzbank wystawił na sprzedaż akcje mBanku, zatwierdzając nową strategię biznesową. Po rynku krąży opinia, iż to Alior, nieco mniejszy, miałby go przejąć. W związku z tym, PZU mógłby uporządkować pracę w bankowym biznesie. Rzeczpospolita przedstawiła jeden ze scenariuszy repolonizacji mBanku, który zakłada, że:

„PZU, które ma 20 proc. akcji Pekao, miałoby sprzedać ten pakiet wart 5,7 mld zł PKO BP (kolejne 12,8 proc. akcji Pekao mógłby sprzedać PFR), co byłoby pierwszym krokiem do fuzji PKO BP i Pekao. „Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży pakietu Pekao i swojej nadwyżki kapitałowej PZU (lub Alior po dokapitalizowaniu przez PZU) przejąłby mBank i doszłoby do połączenia obu banków”

Póki co nie pojawiły się żadne oficjalne stanowiska banków, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że któryś z nich przejmie mBank. Eksperci jednak się zastanawiają, czy przejęcie go przez bankowych gigantów będzie miało charakter współpracy czy konkurowania.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.