Podatek katastralny, a raczej jego ewentualne wprowadzenie, spędza sen z powiek wielu Polaków, posiadających wartościowe nieruchomości. Dlaczego tak jest? Czym jest podatek katastralny i ile może wynosić? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części tekstu!
Podatek katastralny – co to?
Podatkiem katastralnym nazywa się sposób opodatkowania różnego rodzaju nieruchomości. Jednakże w odróżnieniu od znanych nam w Polsce podatków od nieruchomości, ten konkretny skupia się na odprowadzeniu składki za wartość domu czy też mieszkania.
Co to oznacza? Mianowicie tyle, że im więcej warta będzie nieruchomość, tym większy będzie podatek do zapłaty. Właśnie takie rozwiązania stosuje się już w kilku krajach, między innymi w europejskich: Litwie, Łotwie, Estonii czy Wielkiej Brytanii.
W Polsce obowiązuje inne rozliczenie dotyczące opodatkowania nieruchomości – takowy podatek liczy się bowiem od powierzchni na przykład mieszkania lub domu. Co ważne, na razie nie zanosi się na to, aby podatek katastralny był wprowadzony w naszym kraju. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest to rozważane – w tym temacie do porozumienia nie mogą jednak dojść władze kraju. Może to i lepiej?
Podatek katastralny – o co chodzi?
Generalna różnica (w porównaniu z rozwiązaniem stosowanym w Polsce) polega właśnie na sposobie obliczania podatku. Pod uwagę bierze się bowiem wartość nieruchomości, a składa się na to kilka ważnych czynników – na przykład położenie w ekskluzywnej dzielnicy, forma jej zabudowania i tym podobne.
Wyceną takowej nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Podatek katastralny może osiągnąć zatem ogromne rozmiary. Mówi się, że najwięcej w ramach takiego podatku zagranicą, płacą osoby które posiadają zabytkowe budowle lub kamienice, znajdujące się w bardzo korzystnych i ekskluzywnych dzielnicach.
Podatek katastralny – będzie w Polsce?
Choć w Polsce podatek nie obowiązuje, bardzo często podejmuje się temat jego wprowadzenia. Nie jest to jednak sprawa łatwa i oczywista. Rząd pod uwagę bierze przede wszystkim ewentualne niezadowolenie społeczeństwa, które mocno mogłoby się odbić na wiarygodności władz. Wszystko przez to, że opłaty drastycznie poszłoby w górę. Mimo to, wielu ekspertów przewiduje, że podatek katastralny jest nieunikniony i na przestrzeni kilku lat może zagościć i w granicach naszego kraju.
Średnia wielkość podatku katastralnego w krajach europejskich wynosi około 1%. Przyjmijmy więc tą wartość za pewną stałą – która ewentualnie mogłaby zostać wprowadzona w Polsce. Wyobraźmy sobie zatem, ile należałoby płacić za mieszkanie, którego wartość oszacowano na 300 tysięcy złotych…
Podatek katastralny – opinie
Wnioski są bardzo proste i czytelne – podatek okazałby się zmorą dla jednostek, jednak zbawieniem dla gospodarki kraju. Największym minusem projektu byłby znaczny wzrost kosztów utrzymania nieruchomości, a także – być może – ich celowe zaniedbywanie, aby obniżać podatki.
Plusem natomiast byłaby poprawa budżetu państwa, a także zasięg do informacji o nieruchomościach, który byłby dosłownie w zasięgu ręki.