Jak zarejestrować kartę SIM? Sprawdź nasz poradnik!

Jak zarejestrować kartę SIM? Od końca lipca 2016 roku istnieje obowiązek rejestracji karty SIM. Wszystko reguluje Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Przez takie zabiegi, dane osobowe użytkowników są przypisane do kart SIM. Ma to poprawić bezpieczeństwo i identyfikację osób podejrzanych o jakiekolwiek niejasne działania lub uwikłane w organizacje terrorystyczne.

Niezarejestrowana karta SIM jest blokowana, wskutek czego użytkownik nie może z jej pomocą wykonywać połączeń, odbierać połączeń, wysyłać SMS, odbierać SMS, wysyłać MMS, odbierać MMS oraz korzystać z internetu. Karta po prostu nie spełnia żadnych funkcji.

Ważna informacja – kartę SIM zarejestrujemy jedynie u tego operatora, od którego ją kupiliśmy. Nie zarejestrujemy karty SIM sieci X w salonie sieci Y. Jedyną opcją na rejestrację SIM u innego operatora jest całkowite przeniesienie numeru.

Jak zarejestrować kartę SIM?

Rejestracja karty SIM wiąże się z następującymi krokami: przede wszystkim trzeba udać się do salonu sieci, której kartę SIM posiadamy. Co ciekawe, jest jeszcze jedna opcja. Jeśli kartę kupiono w kiosku, na poczcie, w saloniku prasowym lub sklepie czy stacji benzynowej – tam również możemy zarejestrować naszą kartę.

Kolejnym krokiem jest okazanie dokumentu tożsamości – najwygodniej i najlepiej będzie, gdy takim dokumentem będzie dowód osobisty. Ostatni etap to podanie naszego numeru telefonu oraz numeru karty SIM. Jak widać, rzecz jest niebywale łatwa i powinna zająć kilka minut. Na sam koniec na nasz telefon przyjdzie potwierdzenie rejestracji w postaci wiadomości SMS.

Rejestracja karty SIM – kto może tego dokonać?

Jedynym warunkiem jest wiek i posiadanie odpowiednich dokumentów tożsamości. Aby zarejestrować kartę SIM należy mieć ukończone 13 lat i posiadać paszport lub dowód osobisty. Gdy jednak dziecko nie posiada żadnego z nich, nie stoi na straconej pozycji. Wtedy rejestracja musi zostać dokonana w obecności osoby dorosłej, najlepiej opiekuna, a do zakończenia całego procesu będą potrzebne jej dane oraz dokumenty. Przepis ten dotyczy także obcokrajowców przebywających w Polsce. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystają oni z zagranicznej sieci telefonii komórkowej.

Dane potrzebne do rejestracji karty SIM

Na sam koniec wspomnimy o danych, które należy mieć przygotowane do podania podczas rejestracja. To też niezwykle proste – indywidualny klient jest zobowiązany do podania imienia, nazwiska, PESELU, a także numeru telefonu który się rejestruje. W przypadku klientów biznesowych potrzebna będzie nazwa firmy, REGON, NIP, adres firmy a także rzecz jasna dane przedstawiciela.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.