Złośliwe oprogramowania są niezwykle groźne dla naszych urządzeń – w tym przede wszystkim komputerów i laptopów. Zarażane są jednak także smartfony. Infekcje systemowe typu ransomware wyłudzają od nieświadomych ofiar opłaty. Jak zabezpieczyć się przed ransomware? Zobacz kilka interesujących sposobów!
Ransomware – co to?
Są osoby, którym nazwa ransomware mówi nic lub niewiele. Spieszymy z wyjaśnieniami – jest to pewien typ wirusa komputerowego. Jego inna nazwa to oprogramowanie szantażujące. W ogromnym skrócie – blokuje ono dostęp do naszego urządzenia lub zawartych na nim danych. Za przywrócenie stanu sprzed zainfekowania, żąda stosownej opłaty. W ten sposób hakerzy bardzo łatwo wzbogacają się kosztem nieświadomych osób. Są jednak sposoby na walkę z takim działaniem – jak zabezpieczyć się przed ransomware? Kilka łatwych porad dla przeciętnych użytkowników sieci i komputerów.
Ransomware – jak się zabezpieczyć?
Pierwszym, a zarazem najistotniejszym sposobem są nasze rozważne działania w sieci. Nie należy odwiedzać podejrzanych, nieodpowiednich stron. Niezwykle istotne jest także, by nie klikać w wyskakujące reklamy – bardzo często w nich zawiera się mechanizm infekujący nasze urządzenia. To samo tyczy się podejrzanych e-maili. Takie najlepiej od razu kasować. Rozwaga naszych działań to klucz to bezpieczeństwa komputera.
Ważne jest również blokowanie wyskakujących okienek. Ograniczy to też złośliwe reklamy, które często atakują nas w sieci ze wszystkich stron. Wyskakujące okienka też mogą być zagrożeniem pod kątem oprogramowań szpiegowskich.
Kontrola konta użytkownika
Należy chwytać się wszystkich dostępnych opcji zabezpieczenia przed atakiem. Kolejną z nich może być rozwiązanie serwowane przez Windowsa. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jeśli w naszym komputerze zostaną wprowadzone jakieś zmiany. Bez naszej wiedzy – nic nie powinno przejść. Jak to działa? Jeśli program będzie chciał coś zmienić w naszym systemie, wymagana będzie zgoda administratora. Wszystko jest zatem w naszych rękach.
Warto też na bieżąco aktualizować programy systemowe, miedzy innymi takie jak Adobe. Są one sprzężone z siecią, a ich starsze wersje mogą zawierać luki, przez które złośliwe oprogramowania chętnie wedrą się w nasze dane. Nowe wersje programów są stale ulepszane i relatywnie bezpieczniejsze.
Program antywirusowy
Co ciekawe, czasami można odnieść wrażenie, że programy antywirusowe są mniej popularne niż niegdyś. W sieci jest wiele darmowych programów antywirusowych, które w zupełności wystarczają przeciętnym użytkownikom komputera. Wiele osób jednak wciąż z nich nie korzysta. Jest to kolejna bardzo skuteczna forma ochrony przed szkodliwymi oprogramowaniami.
Na ataki na wrażliwe dane narażone są także mniejsze lub większe firmy. Bez odpowiednich zabezpieczeń, są one łakomym kąskiem dla hakerów. W takich sytuacjach warto rozważyć płatne, oferujące dużo większą ochronę danych wersje antywirusów.