Niedawno pisaliśmy o programie 500 plus i zasadach jego przyznawania. Teraz kolej na inne świadczenie pieniężne związane z dziećmi – na warsztat bierzemy popularne „becikowe”. Jak dostać becikowe? Komu się ono należy? Jak wypełnić wniosek? Zobacz nasz poradnik!
Becikowe – co to jest?
Becikowe to podobnie jak program 500 plus – świadczenie pieniężne. Istnieje dzięki ustawie o świadczeniach rodzinnych. Niegdyś otrzymywali je wszyscy rodzice, jednak od 6 lat trzeba spełnić konkretne kryteria, aby załapać się na dodatkowe pieniądze.
Becikowe – dla kogo?
Świadczenie przewidziane jest dla obywateli Polski, ale ubiegać o nie mogą się także cudzoziemcy mieszkający w kraju nad Wisłą i spełniający określone wymogi finansowe. Osoba ubiegająca się o becikowe musi być rodzicem, opiekunem prawnym lub faktycznym dziecka noworodka.
O tym czy należy się nam becikowe, najczęściej decyduje budżet rodzinny. Należy wykazać zatem, że dochód miesięczny na osobę nie wynosi więcej niż 1922 złotych netto. To jednak nie koniec, jest bowiem jeszcze jeden bardzo istotny warunek. Aby dodatkowa kwota wpływała na nasze konto, kobieta która urodziła, powinna okazać oświadczenie od lekarza lub położnej, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży była pod opieką doktora. Jest to wielce istotne a momentami nawet kluczowe. Bez odpowiednich dokumentów można zapomnieć o dodatkach od Państwa.
Jak dostać becikowe?
Aby walczyć o becikowe, podstawą jest wypełnienie wniosku – i to nie byle jakiego, bo liczy on aż 7 stron. W razie niejasności można jednak prosić o pomoc osoby zasiadające w urzędzie. Oczywiście kluczowe są w nim dane członków rodziny oraz noworodka, bo na ich podstawie osoby będą kwalifikowane do otrzymania pieniędzy.
Wniosek trzeba dokładnie przeczytać oraz załączyć wymagane dokumenty. Każda informacja może okazać się kluczowa dla losów potencjalnego becikowego. Wzory wniosku dostępne są w Internecie.
Becikowe – jaka to kwota?
Becikowe w podstawowej i najczęstszej wersji to zastrzyk pieniężny w wysokości 1 tysiąca złotych na każdego noworodka. Przy bliźniętach kwota ta się podwaja. Tak samo będzie w przypadku sześcioraczków – ostatnio głośno bowiem było o takich narodzinach w Krakowie.
Istnieją jednak swego rodzaju bonusy. Rodzina, w której dochód na osobę nie przekracza 674 złotych lub 764 złotych (gdy członkiem rodziny jest dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością), może liczyć na większe pieniądze z urzędu.
Gdzie złożyć wniosek o becikowe?
Na złożenie odpowiednich dokumentów mamy 12 miesięcy od momentu urodzin dziecka – czyli rok. Trzeba jednak mieć świadomość, że skompletowanie wszystkich potrzebnych papierów może trwać czasami stosunkowo długo, toteż nie należy zwlekać. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Aby złożyć wniosek należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania, lub do miejsca, które zostanie nam wskazane w urzędzie.
Na becikowe nie czekamy bardzo długo – w przypadku złożenia dokumentów do 10 dnia miesiąca, pieniądze powinny pojawić się już do końca miesiąca. W innym wypadku – kolejnego miesiąca.