Ile zarabia technik dentystyczny? Sprawdź to!

Technik dentystyczny zarobki

Zapewne bardzo często zastawiacie się, ile zarabia się w poszczególnych zawodach. Płaca, jaką oferuje pracodawca, jest bardzo często kluczowym kryterium wyboru oferty. To także istotny element wyboru ścieżki edukacji. Dziś zaprezentujemy, ile zarabia technik dentystyczny.

Technik dentystyczny – czy warto?

Kto może zostać technikiem dentystycznym? Odpowiedź jest oczywista – każdy. Warunkiem jednak, tak jak w przypadku wielu innych zawodów, jest odpowiednie, ścisłe i ukierunkowane wykształcenie. Jakie szkoły trzeba skończyć, aby pracować w tym zawodzie?

Warunek to ukończenie szkoły po takim kierunku. Najczęściej są to placówki policealne, a nauka w nich trwa od 2.5 do 3 lat. Jest to zatem droga podobna do tej, jaką muszą przejść kandydaci na technika farmaceutycznego. Tam także bardzo często trzeba przejść przez szkołę policealną. Edukacja na tym poziomie, w obu przypadkach wieńczona jest egzaminem. Jego zdanie jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu – w przypadku opisywanej profesji, będzie to tytuł technika dentystycznego.

Technik dentystyczny zarobki

 

Zakres obowiązków technika dentystycznego

Jakie obowiązki należą do technika dentystycznego? Co powinien, a czego nie może robić? Wszystkie umiejętności powinien nabyć on w szkole. Do głównych obowiązków należeć będą: realizacja szyn, aparatów ortodontycznych, protez czy koron zębowych. Powyższe musi jednak zlecić dentysta. Ponadto technik będzie musiał umieć między innymi określić typy uzębienia, odmiany zębów, czy choćby wykonać wzorniki zgryzowe.

Pojawiają się także pewne obostrzenia. Jest wyraźny zakaz – technik dentystyczny nie może ogłaszać się jako protezownia, naprawa protez lub technik protetyk. Może natomiast stosować tytuł lub stopień naukowy czy stopień i dziedzinę specjalizacji.

Technik dentystyczny zarobki 2019

Najważniejsza kwestia – zarobki. Na jaką miesięczną wypłatę może liczyć osoba pracująca w tym zawodzie? Okazuje się, że wpływa na to kilka czynników. Średnia płaca wynosi jednak 2900 złotych brutto. Czy to dużo? Można się sprzeczać. Jest to jednak, tak jak wspomniano, uśredniona stawka.

Na większe zarobki mogą liczyć pracownicy prywatnych zakładów protetycznych. Tam mogą one sięgać rzędu niespełna 3700 złotych brutto. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy technik dentystyczny zarabia zaledwie 2200 złotych brutto – daje to mniej więcej 1600 złotych na rękę.

Jak w niemal każdej profesji, zarobki są tutaj zależne od długości stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy a także miejsca gdzie podejmowane jest wykonywanie zawodu.

źródło zdjęć: medyk.katowice.pl i wsck.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.