Ile zarabia rolnik? Czy da się to w ogóle obliczyć?

Ile zarabia rolnik? Wielu mówi, że takiej kwoty w ogóle nie da się wyliczyć. Jeszcze inni twierdzą, że rolnicy mają bardzo dobrze – dopłaty, dofinansowania. Słyszy się też głosy, że obszar rolnictwa nie zarabia wielkich pieniędzy. Kto ma rację? 

Jak ustalić wypłatę rolnika?

To pytanie pojawia się równie często, jak to o konkretne zarobki rolników. No bo tak właściwie, to jak można obliczyć, ile rzeczywiście miesięcznie zarabia rolnik?

Generalnie, na całe funkcjonowanie gospodarstwa wpływa bardzo wiele czynników – począwszy od oczywistej pogody, kończąc nawet na chorobach zwierząt. Zarobki rolników będzie przede wszystkim determinować jakość i ilość plonów. To natomiast w głównej mierze zależne jest od panujących warunków atmosferycznych. Susze, powodzie – skrajne aury źle wpływają na sektor rolnictwa i odbijają się rzecz jasna na budżetach poszczególnych rolników. Podobnie jest z chorobami wśród hodowli – potrafią one zdziesiątkować między innymi trzodę, co skutkuje kolejną dziurą w budżecie.

Wiele zależy też od wielkości gospodarstw. Można porównać to na zasadzie osiedlowego sklepu spożywczego, a sieci supermarketów. Oczywiste jest bowiem, że duża sieć generuje dużo większe pieniądze, niż rodzinny sklepik. Tak samo jest w rolnictwie – duże gospodarstwa dają więcej pieniędzy niż małe. Trzeba też pamiętać, że swego czasu ludzie uprawiali pola na własny użytek. W Polsce problemem jest spore rozdrobnienie gospodarstw. Za duże uznaje się dopiero te powyżej 50 hektarów. W Polsce jest ich zaledwie 30%. Zupełnie inaczej jest na zachodzie, lub nawet za oceanem. Trzeba też sprawiedliwie powiedzieć, że tam rolnicy zarabiają zdecydowanie więcej.

Ile zarabia rolnik?

To pytanie jest najtrudniejsze. W zasadzie nie ma możliwości, aby odpowiedzieć na nie wprost. Zarobki w sektorze rolnictwa charakteryzują się sporą nieregularnością. Poszczególnych zbiorów lub zwierząt nie sprzedaje się każdego miesiąca. Zastrzyki pieniężne mogą być spore, jednak nieregularne.

Choć podawane kwoty szacunkowe nigdy nie będą znajdować odzwierciedlenia w rzeczywistości, Główny Urząd Statystyczny rokrocznie we wrześniu ogłasza tak zwany przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 hektara przeliczeniowego. Obwieszczenie z roku 2018 mówi, że w 2017 roku taki przeciętny dochód wyniósł 3399 złotych. 

Warto też dodać, że są gospodarstwa których dochody są liczone w milionach. Wszystko zależy od tego, jak rolnik pokieruje swoim rolniczym biznesem, jak będzie korzystał z dotacji oraz czy jego gospodarstwo ma potencjał powierzchniowy do zarabiania naprawdę dużych pieniędzy.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.