Ile zarabia „kanar”? Nie trzeba ukrywać, że jest to jeden z najmniej pożądanych zawodów. Wielu z nas nie wyobraża siebie w roli kontrolera biletów. Mówi się także, że pewnych prac nie podjęłoby się za żadne skarby? Czy aby na pewno? Sprawdź ile zarabia „kanar”!
Znienawidzony zawód
Życie kontrolerów biletów w komunikacji zbiorowej nie należy do najlżejszych. Z ręką na sercu należy przyznać, że jest to jeden z najmniej lubianych zawodów na świecie. Dlaczego? Pewnie niejednokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, gdy w autobusie bądź tramwaju kontrolerzy złapali osobę bez biletu – bardzo często takie zdarzenia kończą się sprzeczkami, ucieczkami, lub – w najgorszych przypadkach – rękoczynami. Kontroler jest w o tyle trudnym położeniu, że tak naprawdę często bywa bezradny i zdany sam na siebie, gdy tylko dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji. Dużą winę za takie a nie inne postrzeganie kontrolerów ponosi jednak społeczeństwo. Gdyby kontrole biletów przebiegały tak jak powinny, a gapowicze z honorem poddawali się karze, zawód kanara wcale nie byłby tak ciężkim kawałkiem chleba.
Kanar – zakres obowiązków
Najważniejszym zadaniem kontrolerów jest – jak zresztą sama nazwa wskazuje – sprawdzenie, czy pasażer posiada bilet, oraz to, czy jest on ważny. W razie nieprawidłowości, kontroler potocznie zwany kanarem, musi wystawić mandat za brak dokumentu uprawniającego do podróżowania danym środkiem komunikacji publicznej. Należy jednak pamiętać, że pasażerowie na gapę przeważnie nie dają za wygraną i robią wszystko, aby kary uniknąć. Co ciekawe – kontroler może użyć siły, aby zatrzymać gapowicza, a wszystko regulują przepisy. Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie ucieczki. W takim wypadku jednak konieczne jest przekazanie osoby zatrzymanej odpowiednim służbom.
Ile zarabia „kanar”?
Najważniejszą kwestią podejmowaną w tym artykule są jednak zarobki kanara. No właśnie – na jakie wypłaty mogą liczyć kontrolerzy biletów? Czy stresująca, często nieprzewidywalna praca jest rekompensowana pieniędzmi? Niestety, jak podają średnie, statystyczne dane ze strony wynagrodzenia.pl, płace w tym zawodzie nie zwalają z nóg. Średnie zarobki kontrolerów kształtują się na poziomie około 2900 złotych brutto, co daje mniej więcej 2100 złotych na rękę. Dolne widełki wynoszą około 2200 złotych brutto (1600 złotych na rękę), natomiast górne – 3800 złotych brutto (około 2800 na rękę). Wszystko zależy od wielkości miasta w którym podejmuje się pracę, oraz konkretnej korporacji przewozowej.
źródło zdjęć: spottedlublin.pl, nowiny24.pl