Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel? Zobacz!

szkoły zostaną zamknięte

W ostatnim czasie bardzo głośno było na temat zarobków nauczycieli. Wszystko przez organizowany przez nich ogólnopolski strajk, który miał wskazać na problem zbyt małych wypłat i sprawić, że wynagrodzenia w sektorze edukacji pójdą w górę. Spotkało to się z wieloma – bardziej lub mniej przychylnymi opiniami. Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel? Staramy się to wyjaśnić!

Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli, jak na polskie warunki, trwał bardzo długo. Wiązał się z wieloma niedogodnościami ze strony rodziców – bardzo często bowiem nie mieli co zrobić ze swoimi dziećmi. Musieli zwalniać się z pracy lub organizować opiekę nad swoimi pociechami. Bardzo często płatną.

Społeczeństwo odebrało strajk w dwojaki sposób – solidaryzując się z nauczycielami, lub ganiąc ich za takie podejście do sprawy. Używano różnych argumentów, jak choćby wskazujących na mały wymiar godzinowy pracy w szkołach. Kontrargumentem strajkujących był fakt, że ich praca nie kończy się w murach szkoły, a jej część bardzo często przynoszą do domu (kartkówki, sprawdziany itp.). Ostatecznie jednak strajk zawieszono, a matury i egzaminy zaplanowane na koniec kwietnia i maj na szczęście się odbyły.

Zarobki nauczycieli

Aby sprawdzić zarobki nauczycieli, skorzystaliśmy z serwisu wynagrodzenia.pl. Oprócz samych kwot, dostarcza on wielu innych ciekawych informacji. Przede wszystkim należy zacząć od tego, co może mieć wpływ na wielkość wypłaty otrzymywanej przez nauczyciela. Wyróżnić można 3 główne czynniki, takie jak: staż pracy, wielkość szkoły, wykształcenie oraz lokalizacja szkoły.

Strona podaje, że istnieje wyraźna dysproporcja pomiędzy kobietami a mężczyznami pracującymi w tym zawodzie. Wśród wszystkich nauczycieli, aż 80% kadry stanowią właśnie kobiety. Zaledwie pozostałe 20% to mężczyźni. Zapewne każdy z nas pamięta czasy szkolne i jest w stanie sobie przypomnieć, że podawane liczby faktycznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

zarobki nauczycieli

Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel

Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel? Średnia wartość podawana na wspomnianej stronie to niespełna 3,5 tysiące złotych brutto. Daje to około 2,5 tysiąca złotych na rękę. Wato jednak zwrócić szczególną uwagę na słowo średnia – istnieją bowiem zarówno wyższe, jak i wiele niższe miesięczne wynagrodzenia w tej profesji.

Okazuje się, że nauczycielskie wypłaty mogą zaczynać się już od 2,8 tysięcy złotych brutto! Daje to około 2 tysiące na rękę. Górne widełki kwot to natomiast trochę ponad 4 tysiące złotych brutto, co daje mniej więcej kwotę rzędu 3 tysięcy złotych na rękę. Ostatni pułap osiąga około 25% nauczycieli.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.