Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji w 2019? Zobacz!

Wakacje za pasem! Wielu z nas na wypoczynek wybiera się do popularnej wśród polskich turystów Chorwacji. Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji w 2019 roku? Jak kształtują się ceny na tamtejszym rynku? Sprawdź!

Chorwacja 2019 – ceny

Dane podawane przez Polską Izbę Turystyki donoszą, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie urlopu zagranicą. Determinuje to wiele powodów – między innymi znudzenie polskimi atrakcjami, chęć poznawania nowych kultur, a także ceny. Według wielu osób, coraz droższy staje się wypoczynek nad Bałtykiem, gdzie niepewna jest pogoda a temperatura wody przyprawia o gęsią skórkę. Bardzo popularnym kierunkiem stała się Chorwacja, do której przeważnie jeździ się na własną rękę – rzadziej korzystając z ofert biur podróży.

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się takie chorwackie miasta, jak Split, Zagrzeb oraz Makarska. Mówi się, że jest to dość tani kraj turystyczny – jednak nie zawsze ta teza znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Weźmy na warsztat kilka produktów oraz ceny, jakie spotkamy w chorwackich kurortach. Za masło zapłacimy około 10 złotych, kilogram ziemniaków to kosz mniej więcej 3 złotych, natomiast koszt chleba to ponad 4 złote. Dość droga wydaje się być Coca-Cola – około 8 złotych za 2 litry.

Jak natomiast kształtują się ceny w restauracjach? Bywa taniej lub drożej – przykładowo, za porcję popularnego kebaba będzie trzeba zapłacić około 15 złotych, Typowa porcja obiadowa z mięsem i dodatkami to koszt około 40 złotych. Dość niedroga jest pizza – za nią zapłacimy zwykle około 20 złotych.

Ile pieniędzy zabrać do Chorwacji w 2019?

Teraz należy pochylić się nad tym, jak kształtują się ceny wynajmu kwater w Chorwacji. Oczywiste jest, że najdrożej będzie w hotelach. Większość decyduje się jednak na prywatne kwatery. Wiele zależy też od miejscowości i konkretnego położenia miejsc noclegowych.

W kwaterach prywatnych najpopularniejszych miast, cena za dobę może wynieść około 200 złotych. Jest to jednak kwota uśredniona. Znajdziemy bowiem kwatery za około 130 złotych na dobę, ale trafiają się także luksusowe – za około 300 złotych za dobę, a więc mniej więcej w cenie hoteli. Aby wakacje w Chorwacji spędzić na dobrym poziomie i niczego sobie nie żałować, w wielu przypadkach będzie trzeba zabrać nieco więcej pieniędzy niż nad polskie morze. Tygodniowy pobyt całej rodziny, w zależności od standardu, może wynieść ponad 2 tysiące złotych. Doliczając do tego koszty wyżywienia, suma się powiększa. Trzeba też brać pod uwagę to, że zagraniczni turyści są najlepszym źródłem dochodów dla miejscowych przedsiębiorców. Mimo to Chorwaci są bardzo przyjaźni i spędzony tam czas powinien być bardzo przyjemny.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.