Ila zarabia architekt? Sprawdź czy warto iść w tym kierunku!

ile zarabia architekt

Ile zarabia architekt? Czy warto zostać architektem? Tego typu kierunki są bardzo pożądane na ścieżce edukacji. Decydują się na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Poniżej prezentujemy średnie zestawienie zarobków w danym zawodzie, jego górne oraz dolne granice. Opiszemy także pokrótce zakres obowiązków, z jakimi na co dzień mierzą się architekci.

Architekt – czym się zajmuje?

Poza odpowiednim wykształceniem, architekt powinien przede wszystkim wykazać się talentem i szeroko pojętą wyobraźnią. Do tego dochodzi oczywiście niezbędne doświadczenie, które nabywa się z czasem, a im większe – tym większe mogą być też zarobki.

Od architekta w głównej mierze zależy ostateczny wygląd dajmy na to – budynku. Musi wykazać się bardzo zaawansowaną wiedzą z zakresu przedmiotów ścisłych. Ustala on główną koncepcję projektu, koszty, funkcjonalność. Za pomocą programów projektowych, przygotowywane są specjalne szkice i rysunki – w zależności od specjalizacji. Zarządza on także całym planem budowy. Do tego dochodzą nadzory nad trwającą budową oraz reprezentowanie swojego klienta. Powinien także doradzać i być w stanie sprawnie i stosunkowo bezboleśnie radzić sobie z wszelkimi napotykanymi problemami. Elastyczność, a zarazem zwarty i analityczny umysł. To nie jest lekki kawałek chleba.

Ile zarabia architekt?

W tej grupie zawodowej bardzo trudno określić sztywne widełki wynagrodzenia. Naprawdę bardzo dużo zależy od tego co zostaje zlecone, czy pracujemy na własną rękę, czy jesteśmy częścią korporacji. Mimo to, za pomocą statystyk ze strony wynagrodzenia.pl można określić średnią zarobków, jej górne oraz dolne granice. Prezentują się one następująco:

Średnie zarobki architekta na nie najwyższym stanowisku to mniej więcej 5 tysięcy złotych brutto. Daje to ponad 3,5 tysiąca złotych na rękę. Wydawać by się mogło, że nie jest to zbyt wielka kwota – zważywszy na zakres obowiązków. Warto jednak zaznaczyć, że trzeba od czegoś zacząć, a płaca będzie rosła wraz ze wzrostem doświadczenia i kompetencji zawodowych. Tym sposobem okazuje się, że bardziej doświadczeni na stanowisku zarabiają już średnio 7 tysięcy złotych brutto, czyli mniej więcej 5 tysięcy na rękę. Górne widełki wynoszą natomiast prawie 10 tysięcy złotych brutto, a więc prawie 7 tysięcy złotych na rękę. Mimo to jednak – są to wartości statystyczne, uzyskane na podstawie pewnych danych. Rzeczywiste zarobki architektów mogą okazać się dużo wyższe. Jest to kwestią wielu, często złożonych czynników.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.