Czym jest mechanizm podzielonej płatności? Jak go stosować?

Inaczej nazywany MPP lub z języka angielskiego split payment. Wiecie czym jest mechanizm podzielonej płatności? Postaramy się przybliżyć Wam to zagadnienie i wyjaśnić jak należy prawidłowo go stosować!

Co to jest mechanizm podzielonej płatności?

Mechanizm MPP oznacza, że przedsiębiorca będzie miał oprócz rachunku, za pomocą którego podatnicy realizują płatności, również osobne, specjalnie dostosowane konto VAT. Tak więc odbiorca nie otrzymuje całej płatność za towar lub usługę. Jedynie kwota netto zostaje tam zaksięgowana, a reszta wędruje na specjalny utworzony przez bank rachunek.

 

Kiedy można stosować mechanizm podzielonej płatności?

Jeśli wiemy już czym jest mechanizm podzielonej płatności, należy zastanowić się teraz jakie normy muszą być spełniane, aby mógł być stosowany. Po pierwsze stosuje się go jedynie do transakcji między przedsiębiorcami.  Muszą być one dokonywane przelewem w polskiej walucie na rzecz innego podatnika VAT. Ze split payment nie możesz jednak korzystać gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej lub jesteś podatnikiem zwolnionym od VAT. A także w przypadku, kiedy rozliczenie ma miejsce za pomocą gotówki lub płatności kartą. Co więcej w branży budowlanej lub tak zwanych wrażliwych, kiedy faktury są objęte mechanizmem odwróconego obciążenia VAT, również nie jest to dozwolone.

Jakie są korzyści ze stosowania MPP?

Głównym powodem, dla jakiego państwo wprowadziło ten mechanizm jest uszczelnienie systemu VAT. Dodatkowo wszyscy z niego korzystający zabezpieczają się w ten sposób przed nieuczciwymi zamiarami kontrahentów. W takim przypadku urząd skarbowy będzie miał zaświadczenie, że zachowali oni  należytą staranność. Zwrot podatku na rachunek VAT będzie miał szybsze tempo. Mianowicie odbędzie się to do 25 dni od złożenia wniosku. Co ważne środki tam zgromadzone są wolne od egzekucji sądowych i administracyjnych. To jeszcze nie wszystkie zalety MPP, jednak wymienione przez nas są jednymi z najważniejszych.

Czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Jedynie w przypadku określonej woli przedsiębiorcy stosuje się takie rozwiązanie. Jednakże jeśli sprzedawca zdecyduje, że nie chce stosować takiej formy rozliczeń z nabywcą, jak najbardziej ma do tego prawo.