Chcesz skserować dowód osobisty? Możesz trafić do więzienia

Już od dzisiaj możemy się spodziewać nowych przepisów dotyczących dowodów osobistych. Chcesz skserować dowód osobisty? Jeżeli firma, w której pracujesz poprosi o dowód, aby go skserować, może za to słono zapłacić. Nowe zasady tego zabraniają, jednak nie wiadomo co w przypadku banków czy firm ubezpieczeniowych. 

Kara więzienia za ksero dowodu?

Jaka będzie kara za skserowanie dowodu? Okazuje się, że w wielu miejscach proszą nas o ksero dokumentu tożsamości. Czy to w miejscu pracy czy w wypożyczalni chociażby nart i wielu innych placówkach. Już dziś w życie weszła ustawa, która zakazuje kopiowania dowodu osobistego. Trzeba będzie się do tego dostosować, gdyż jak podają media, kara to nawet więzienie. Według Dziennika Zachodniego, kara pozbawienia wolności to nawet 2 lata! 

Praktyki kserowania dowodu były już wcześniej krytykowane, gdyż nie ochrania to w pełni danych ludzi. W bardzo łatwy sposób można przygotować kopię takiego dokumentu i wziąć kredyt czy pożyczkę w banku. Jest to spore ryzyko. Zakaz nie dotyczy tylko i wyłącznie dowodu osobistego. Chodzi też o paszport, prawo jazdy i legitymacja osób niepełnosprawnych. Zabronione jest również tworzenie replik dokumentów. 

Już dziś obowiązuje ustawa

Już od dziś obowiązuje ta ustawa i wszelkie firmy będą mogły poprosić nas o okazanie dowodu, ale tylko pod warunkiem spisania danych. Ksero nie będzie możliwe. Jednak, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna,  są pewne wątpliwości co do instytucji finansowych, takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe. Mogą one powołać się do tego, że mają takie podstawy prawne. Jednak nie było jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

W dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, podczas których ludzie okradają innych posiadając ich dane z dokumentów. Można w łatwy sposób wziąć kredyt, czy wyżej wspomnianą pożyczkę. Problemy pojawiają się również podczas zakupu biletów, na przykład na imprezy masowe. Zakazano też tworzenia dokumentów kolekcjonerskich, łudząco przypominających te oryginalne.

Owa ustawa ma wielu zwolenników, gdyż daje ona zwiększone bezpieczeństwo nad naszymi danymi.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.