Grupa krwi a kleszcze – jaką krew lubią kleszcze?

Sezon letni za pasem. Oznacza to zwiększoną aktywność kleszczy. Przed tymi przenoszącymi groźne choroby osobnikami, należy chronić swoje zwierzęta, ale też przede wszystkim siebie. Polany, ogrody, lasy, parki – tam czai się ich najwięcej. Grupa krwi a kleszcze – czy to ma znaczenie? Jaką krew preferują kleszcze?

Jaką grupę krwi lubią kleszcze?

Wśród społeczeństwa popularny jest stary, ludowy mit, jakoby kleszcze wybierały osoby z konkretną grupą krwi. To samo miało dotyczyć komarów. Nie bez kozery mówi się, że komary lubią słodką krew. Choć powiedzenie to jest naciągane, można szukać w nim pewnych konkretnych zależności – także w odniesieniu do kleszczy, które podobnie jak właśnie komary, żywią się naszą krwią.

Tematem zajęli się czescy naukowcy. Jak pokazały dokładne, wielokrotnie powtarzane eksperymenty, kleszcze mają preferencje co do grupy krwi oferowanej przez żywiciela.

Grupa krwi 0 a kleszcze

Czesi do próby badawczej wykorzystali 100 kleszczy pospolitych. Oprócz nich, przygotowano próbówki z różnymi grupami krwi, do których osobniki miały oczywiście swobodny dostęp. Najwięcej kleszczy wybrało grupę krwi A oraz grupę krwi 0! Rezultaty w tym przypadku były bardzo podobne – do szklanki z grupą A dotarło 36 kleszczy, natomiast z grupą 0 – niewiele mniej, bo 32 osobniki.

Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszyły się: grupa krwi B oraz grupa krwi AB. B wybrało 15 pasożytów, AB – 17 kleszczy.

Wielu mogłoby się wydawać, że taki wynik to przypadek. Nic z tych rzeczy! Naukowcy podjęli, bagatela – 100 prób. Istotny jest fakt, że wyniki wszystkich były do siebie bardzo zbliżone. Sugeruje to zatem, że kleszcze preferują krew o grupach A oraz 0. Czy jednak kierują się tym w środowisku, gdy wybierają swoje ofiary?

Grupa krwi 0 a kleszcze

Kleszcz – objawy

Jakie są objawy ugryzienia przez kleszcza? Gdy nadciąga okres wzmożonej aktywności tych osobników, wielu zadaje sobie tego rodzaju pytania. Zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały bezpośredniego kontaktu z tymże osobnikiem.

Wokół ugryzienia pojawia się rumień – zwyczajnie ma od 2 do 3 centymetrów i widoczny jest przez kilka dni. Innymi objawami mogą być: stan podgorączkowy, bóle głowy, bóle mięśni i bóle stawów.

Należy pamiętać, aby żadnych z tych objawów nie lekceważyć. Kleszcze często przenoszą niebezpieczne choroby – boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. W razie wątpliwości, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

źródło zdjęcia: pl.aleteia.org

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.