Ile zarabia dziennikarz? To bardzo pożądany zawód!

Ile zarabia dziennikarz? Od pewnego czasu jest to bardzo popularny kierunek na studiach oraz niesamowicie pożądany zawód. Uczelnie wyższe proponujące naukę o dziennikarstwie są niesamowicie oblegane. Bycie dziennikarzem brzmi dumnie i jest zdecydowanie bardzo interesującą pracą. Ile jednak rzeczywiście zarabiają dziennikarze? Czy renoma zawodu idzie na równi z wypłatami w tej profesji?

Dziennikarz – obowiązki

Z czym tak naprawdę wiąże się zawód dziennikarza? Wielu przed oczami ma jedynie prezenterów telewizyjnych, reporterów z najgorętszych wydarzeń a także ewentualnie dziennikarzy radiowych. Bardzo często zapomina się o ludziach tworzących teksty i treści – zarówno w gazetach, jednakże też w Internecie, który coraz szybciej wypiera tradycyjną formę piśmienniczą.

Faktem jest jednak, że to właśnie ta ostatnia grupa jest najliczniejsza. Do obowiązków takich dziennikarzy należy tworzenie artykułów prasowych, artykułów online, pisanie na zamówione tematy, prowadzenie social mediów. Osoby na tym stanowisku mogą być związane z jedną redakcją. Bardzo często też są tak zwanymi freelancerami – zbierają poszczególne zlecenia na potrzeby różnych czasopism, stron, za co mają odrębne wynagrodzenie. Praca ta wymaga bardzo dobrego posługiwania się językiem polskim, lekkiego pióra, oraz barwnego języka. Ważna jest też elastyczność, szybkość w podejmowaniu działań i ogólna wiedza na poszczególne tematy.

Ile zarabia dziennikarz?

Tematem numer jeden są zarobki dziennikarzy. Bywają one niezwykle zróżnicowane i jak niemal w każdym zawodzie, zależne od wielu czynników. Dziennikarzy zatrudnia się na etat, umowę o dzieło, zleceniówkę lub pracę w formacie B2B.

Średnie zarobki dziennikarzy przytacza między innymi portal wynagrodzenia.pl. Podaje się tam dolne i górne granice kwot, na jakie mogą liczyć osoby na tych stanowiskach. Oczywiste jest, że pod uwagę należy brać typ zlecanych zdań – ich wielkość oraz termin realizacji. Czasami kluczowa też bywa stałość współpracy.

Najniższa granica pieniężna na którą zwykle mogą liczyć dziennikarze to mniej więcej 3 tysiące złotych brutto, co daje około 2200 złotych na rękę. Najwyższe średnie zarobki w danym zawodzie to natomiast 5300 złotych brutto, a więc około 3800 złotych na rękę. Najczęściej jednak można spotkać się z wypłatami rzędu nieco ponad 4 tysięcy złotych brutto, a więc niespełna 3 tysiące złotych na rękę. Najbardziej doświadczeni dziennikarze, który zdołali już zapracować na swoją markę i współpracują z największymi polskimi dziennikami, mogą rzecz jasna liczyć na zdecydowanie lepsze pieniądze.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.