Program 500 plus ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Łatwo domyślić się, że zadowoleni z decyzji rządu o wprowadzeniu projektu są rodzice dzieci, którym dane pieniądze przysługują. Innego zdania są ludzie którzy nie korzystają z takowej możliwości. Często odnosi się także wrażenie, że 500 złotych nie jest wykorzystywane przez opiekunów tak, jak zakładała to ustawa. Jak dostać 500 plus? Zapraszamy do lektury!
500 plus – komu przysługuje?
Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zastrzyk gotówki na każde drugie i kolejne dziecko. Okazuje się jednak że są też przypadki, kiedy świadczenie może przysługiwać na pierwsze lub jedyne dziecko. 500 złotych – zależnie od ilości dzieci – rodzina otrzymuje każdego miesiąca. 500 plus wpływa na kontro opiekunów i nie muszą oni odprowadzać od niego podatku. Świadczenie traci ważność, gdy dziecko ukończy 18. rok życia.
Ubiegać się o dodatkowe pieniądze mogą: oczywiście rodzice, jednak ponadto też opiekunowie prawni dziecka (ustanowione przez sąd) oraz opiekunowie faktyczni (osoby, które wystąpiły z wnioskiem o adopcję).
500 plus na pierwsze dziecko
Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją szczególne warunki, na jakich rodzice mogą ubiegać się o świadczenie na pierwsze dziecko, lub na jedynaka. Warto bowiem podkreślić, że programem może objęte być każde drugie i kolejne dziecko.
Łatwo domyślić się, że sprawa dotycząca pierwszego i jedynego dziecka zależy od sytuacji materialnej rodziny. Jakie zatem warunki trzeba spełniać, aby załapać się na świadczenie nawet w takim przypadku? Spieszymy z odpowiedzią, która jest bardzo prosta. Miesięczny dochód rodziny nie może przekraczać 800 złotych na osobę, lub 1200 złotych na osobę w przypadku, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Co ciekawe jednak, kryterium dochodowe ma zniknąć. Już niebawem (mówi się, że od 1 lipca) o 500 złotych ubiegać będzie mogła się każda rodzina, bez względu na status finansowy.
Jak dostać 500 plus?
Uzyskanie świadczenia wiąże się ze znienawidzoną papierologią i biurokracją – jednak jest to gra warta świeczki. Do wniosku trzeba załączyć następujące dokumenty: dokumenty potwierdzające wiek dziecka, oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego, wszelkie oświadczenia o dochodach – w tym zasiłki, stypendia itp.
Wniosek składamy przez internet, wysyłając go pocztą, lub tradycyjnie – składając fizycznie w odpowiedniej placówce. Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca tego roku, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia.
źródło zdjęć: echodnia.eu,