Co to jest spam? Jak z nim walczyć? Sprawdźcie!

Na pewno każdy z nas zna pojęcie spamu. Te niechciane wiadomości e-mail ciągle zaśmiecają naszą skrzynkę pocztową. Spam to jednak nie tylko korespondencja e-mail. Może również przychodzić smsami, czy pojawiać się na stronach www. Co to jest spam i jak z nim walczyć? Czy się w ogóle da?

Co to jest spam?

Czym jest więc ten tajemniczy spam? Można określić go mianem niechcianej wiadomości. Bardzo często przybiera ona postać reklamy. Oferuje jakiś produkt albo usługę. Można go również porównać do elektronicznego „śmiecia”. Przychodzą na naszą wirtualną skrzynkę pocztową, a także docierają do nas przez wiadomości na telefon. Jesteśmy nimi zasypywani, mimo że wcale nie wyrażamy na to zgody. Wręcz przeciwnie, staramy się ciągle zablokować ich napływ.

Jak walczyć ze spamem?

Bardzo pomocnym w walce ze spamem jest ustawienie sobie oryginalnej nazwy użytkownika. Nierzadko nasze loginy przybierają łatwe słowa: biuro albo praca. Jeśli trochę się zastanowimy nad naszym nickiem, to mamy spore szanse, aby wygrać walkę ze spamem. Pod żadnym pozorem nie możemy zostawiać swojego adresu e-mail na różnych stronach internetowych. Przykładem może być komentarz do artykułu, lepiej podpiszmy się nazwą użytkownika, niż swoją nazwą e-mail. Jeśli już niestety na naszą skrzynkę pocztową wpłynie spam, najlepszym wyjściem jest jej nie otwierać, a już na pewno nie otwierać załączników.

Jak ochronić się przed spamem?

Jeśli musimy podać nazwę e-mail, zamiast znaku @ możemy użyć wyrażenia [at]. To doskonały sposób zabezpieczenia. Koniecznie ustawmy filtr antyspamowy na naszej skrzynce pocztowej. Na pewno zablokuje to większość niechcianych wiadomości. Są dostępne również specjalne serwisy, które będą nas chronić przed oszustami. Warto z nich skorzystać. Antywirus oraz narzędzia antyspamowe mają zdolność rozpoznania, a także usunięcia szkodliwych korespondencji.

Dlaczego spam jest szkodliwy?

Spam jest bardzo niekorzystny, ponieważ spowalnia działanie serwerów. Mało tego, powoduje zatykanie się łączy. Ma nawet zdolność blokowania miejsca na twardych dyskach. Bardzo często razem ze spamem idą w parze wirusy, które jak wiadomo mogą być dramatyczne w skutkach dla naszego komputera. Dlatego tak ważnym jest zabezpieczanie się przed tego typu wiadomościami.

Mamy nadzieję, że te kilka słów pomoże wam w walce z szemraną korespondencją. Zachęcamy do obejrzenia filmu, z pomocą którego uporacie się z rozsyłaniem spamu na portalu Facebook.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.