Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany dotyczące paszportów covidowych. Jak się okazuje, będą one bezterminowe, jednak trzeba spełnić konkretny warunek.
Paszporty covidowe
1 czerwca Polska dołączyła do programu Unijnego Certyfikatu COVID. Od tego dnia każdy Polak, który przyjął dawkę szczepienia, otrzymał możliwość pobrania paszportu w formie pdf na telefon lub wydrukowania w formie papierowej. Dokument ten umożliwia przekraczanie niektórych granic, a także swobodne poruszanie się po danych państwach. Certyfikat wydawany jest bezpłatnie i jest wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
ZOBACZ TAKŻE: OGROMNA W PADKA W „FAKTACH” TVN – TO NIGDY NIE POWINNO SIĘ WYDARZYĆ… [WIDEO]
Bezterminowy certyfikat covidowy
Początkowo certyfikat był ważny rok od upłynięcia 14. dnia po przyjęciu pełnej dawki szczepionk. Dla ozdrowieńców ważność ta trwała 180 dni od daty uzyskania pozytywnego testu na COVID-19, natomiast w przypadku osób, które uzyskały negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, dokument był ważny przez 48 godzin. Z czasem przepisy te uległy zmiany, a w pewnym momencie certyfikat covidowy był ważny jedynie pół roku.
Jak się okazuje, przyszedł czas na kolejne zmiany, o czym poinformował sam minister zdrowia. W poście Adama Niedzielskiego czytamy:
W Polsce Unijny Certyfikat Covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18 roku życia jest bezterminowy w całej UE – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.
W Polsce Unijny Certyfikat Covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18 roku życia jest bezterminowy w całej UE.
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 26, 2022
O zbliżających się zmianach Adam Niedzielski wspominał już w ubiegłym tygodniu. Nieznane są natomiast dokładne szczegóły zmian. Nie wiadomo również, czy certyfikaty bezterminowe będą uznawane w innych krajach.
źródło: twitter.com, zdjęcie – pixabay.com