Tyle kosztują lekcje religii w Warszawie! Portal o2.pl przytoczył dokładne kwoty, które opublikował Urząd m.st. Warszawy. Dotyczą one pieniędzy, jakie miasto przeznacza na lekcje religii w szkołach. To, ile zapłacono za lekcje w 2020 roku, dla wielu jest zaskakujące. Ujawnione przez radną Agatę Diduszko-Zyglewską dokumenty pokazują, jaką kwotę miasto zapłaciło za pracę katechetów właśnie w roku ubiegłym. To suma większej od tej, którą odnotowano w roku 2019.
Tyle kosztują lekcje religii w Warszawie. Kwota dosłownie powala na kolana
Lekcje religii od pewnego czasu budzą wiele kontrowersji. Początkowo wiele osób uważało, że takowe w ogóle nie powinny odbywać się w polskich szkołach. Później z kolei głośno zrobiło się o tym, że obowiązkowa może okazać się matura z religii. Tymczasem portal o2.pl poruszył interesujący temat, który dotyczy kosztów organizacji lekcji religii w Warszawie. Na podstawie dokumentów udostępnionych przez radną Agatę Diduszko-Zyglewską na jaw wyszło, ile miast płaci za pracę katechetów. W skali roku kwota wydaje się naprawdę ogromna.
Przejdźmy jednak do konkretów – jak czytamy w o2.pl, miasto zapłaciło Kościołowi 48 milionów złotych za pracę katechetów w roku 2020. Portal dodaje dalej, że to o 4 miliony więcej, niż przed rokiem. Na Facebooku radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej możemy przeczytać:
Czy wiecie, że z budżetu Warszawy do budżetu kościoła za same tylko wynagrodzenia katechetów pracujących na 776 etatach popłynęło w zeszłym pandemicznym roku 48 mln zł (o 4 mln wiecej niż w 2019)?
Radna tłumaczy także, jak dotarła do przytaczanych danych:
Te ciekawe dane uzyskałyśmy razem z Renata Niewitecka Radna m.st. Warszawy w odpowiedzi na naszą interpelację.
Ilu uczniów rezygnuje z udziału w lekcjach religii?
Radna zastanawia się teraz, ile uczniów rocznie rezygnuje z udziału w lekcjach religii. Co ciekawe, Agata Diduszko-Zyglewska przytacza kolejne zastanawiające dane. Mianowicie:
W zeszłym pandemicznym roku tylko 71 dyrektorów spośród ponad siedmiuset szkól zwróciło się do biskupów o zmniejszenie tygodniowej liczby zajęć z religii do jednej godziny co i tak oszczędziło dzieciom 935 godzin siedzenia przed komputerami…
Cały wpis radnej, okraszony dokumentami, można zobaczyć poniżej:
źródło: o2.pl, Facebook, tvm.com.mt