Niesamowite zjawisko widziane na niebie! Świadkowie zdarzenia relacjonują, że lecąca „kula ognia” rozjaśniła niebo, a ogromna i jasna łuna zamieniła noc w dzień. W sieci pojawiło się mnóstwo nagrań, przedstawiających zjawisko. Astrofizyk Jose Maria Madiedo zabrał głos w sprawie.
Niesamowite zjawisko na niebie
W nocy z 12 na 13 kwietnia 2021 roku nad Florydą zauważono jasną „kulę ognia”, która wybuchła i na moment rozświetliła niebo. Wielu kierowcom i kamerom zamontowanym na posesjach udało się uchwycić zjawisko. Trzeba przyznać, że wygląda ono spektakularnie, jednak część osób nie kryje swoich obaw związanych z niebnym wybuchem.
WOAH! Big flash and streak across sky in West Palm Beach. Happened moments ago while we were on Facebook Live for a @CBS12 story.
Working to figure out what it was. pic.twitter.com/VDl9pFtb3h
— Jay O’Brien (@jayobtv) April 13, 2021
ZOBACZ TAKŻE: NIEZWYKŁE ZJAWISKO WIDZIANE NA NIEBIE. „SCENY JAK Z APOKALIPSY”!
Czym była spadająca kula? Prawdopodobnie był to meteor, który trafiając w ziemską atmosferę zamienia się w płonącą, kosmiczną materię. Według NASA, zjawisko jest w pełni bezpieczne, ponieważ meteory spalają się zanim uderzą w ziemię.
@CoralTap Just saw this in the sky from Parkland at 10:16PM. #Meteor pic.twitter.com/E1rqXUbku8
— m (@cbkcc1) April 13, 2021
Podobne niesamowite zjawisko było widziane także w Hiszpanii. Ogromny błysk palącej się materii był widziany przez blisko minutę, co jest niezwykle rzadkim widowiskiem. W tym przypadku prawdopodobnie była to „pasąca się kula ognia”. Jak informuje astrofizyk Jose Maria Madiedo, tego typu materia nie uderza w ziemię, natomiast „drapię” atmosferę, a następnie wraca w przestrzeń kosmiczną.
Takie meteoroidy są znane jako „pasące” się ogniste kule, ponieważ tylko „pasą się” w ziemskiej atmosferze, a nie zanurzają się w niej. Jest to możliwe dzięki kątowi, pod jakim się zbliżają. Podobnie jak kamień, który odskakuje od powierzchni jeziora, a nie zanurza się w nim, meteoroid może odskoczyć od atmosfery, jeśli kąt wejścia jest bardzo mały – dowiadujemy się z portalu PhysOrg.
źródło: twitter.com, youtube.com, polsatnews.pl, antyradio.pl