Objawy niedoboru żelaza, których nie wolno lekceważyć

Objawy niedoboru żelaza

Objawy niedoboru żelaza często są bagatelizowane, a to może prowadzić do długotrwałego leczenia anemii. Pomimo, że żelazo występuje w wielu produktach spożywczych, to jest substancją trudno wchłanialną i ciężko przyswajalną przez organizm. 

Anemia

Niedobór żelaza wpływa na hemoglobinę, która jest kluczowa w produkcji czerwonych krwinek. Ich zadaniem jest transport tlenu do całego organizmu. Niedobór żelaza jest więc powodem anemii. Warto zaznaczyć, że na chorobę podatne są szczególnie kobiety w ciąży, dzieci i niemowlęta w okresie intensywnego wzrostu, weganie i wegetarianie oraz osoby zaniedbujące prawidłowe odżywianie.

ZOBACZ TAKŻE: MATERIAŁ Z WŁÓKIEN BANANOWCA ZAMIAST POLIESTRU

Kluczowe objawy niedoboru żelaza:

Osoby, których cera jest bardzo blada, są senni i chronicznie zmęczeni powinni udać się do lekarza w celu zbadania poziomu żelaza we krwi. Niski poziom hemoglobiny we krwi sprawia, że do mózgu trafia zbyt mała ilość tlenu. Efektem są bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. Łączy się również z podwyższonym ciśnieniem, ponieważ naczynia krwionośne znacznie się kurczą. Wraz ze spadkiem poziomu hemoglobiny układ sercowo-naczyniowy zmuszony jest pracować ciężej, aby rozprowadzić tlen w całym organizmie. Eksperci uważają, że towarzyszem anemii jest częste kołatanie i nieregularne bicie serca. Kolejne objawy to wieczne zmęczenie oraz brak energii do pracy. Niedostateczna ilość tlenu w mięśniach prowadzi do szybkiego męczenia się podczas wysiłku fizycznego. Kiedy ciało jest w stanie niedotlenienia, reaguje na to przyspieszonym oddechem. Oddychamy szybciej po to, by dostarczyć więcej tlenu i nadrobić braki.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.