Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał właśnie wyrok w sprawie kredytów frankowych. Czy owe oświadczenie jest dla nich korzystne? Ustalenia mogą być przychylne wobec tych, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Więcej informacji poniżej.
TSUE zapadł wyrok
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie dotyczące hipotek frankowych. Jak informują media, decyzja jest korzystna dla frankowiczów, gdyż uznano, że polskie sądy nie mogą zmienić warunków umowy kredytowej. Mogą je jedynie anulować. Dzięki temu kredytobiorcy mają otwartą drogę do przewalutowania kredytów.
Mamy wyrok w sprawie frankowiczów z kredytami indeksacyjnymi. Start kryzysu? Czy bank Millenium i Getin Bank upadną? Zachęcamy do zapoznania się z opinią prof. @WitoldOrowski. Jedno jest pewne: nowa piaskownica do zabawy dla prawników.#TSUE #frankowiczehttps://t.co/gxIyM06h1X
— W_prawie (@W_prawie) October 3, 2019
Czego mogą domagać się kredytobiorcy? Po pierwsze, uniemożliwienia umowy, jeżeli taka decyzja będzie dla nich korzystna. Po drugie, można wykreślić nieuczciwe zapisy z umów. Kredyt frankowy może być tańszy niż dotychczas. Jednak należy pamiętać, że w celu wyjaśnienia trzeba te sprawy rozwiązać w sądzie. Jak informuje Onet.pl, w sądach toczy się około 8-10 tysięcy spraw frankowiczów.
Kredyty indeksowane
Sprawa dotyczy kredytów indeksowanych, czyli umów kredytowych , gdzie pożyczana kwota jest zapisywana w zł, a nie we franku szwajcarskim. Dodana jest jedynie adnotacja o tym, że transakcja rozliczana jest kursem franka szwajcarskiego. W odwrotnej sytuacji mamy do czynienia z kredytem denominowanym.
Wyrok TSUE: Kredyty frankowe będą mogły być zamieniane na złotówkowe lub unieważniane [TREŚĆ WYROKU] https://t.co/4OY0dwYvTT
— gazetaprawna.pl (@gazetaprawnapl) October 3, 2019