Zmiana karty motorowerowej na prawo jazdy AM. Jak to zrobić?

Zmiana karty motorowerowej na prawo jazdy AM ma same pozytywy. Dzięki temu zyskamy uprawnienia do kierowania czterokołowcem lekkim, czyli na przykład małym quadem. Procedura jest banalna, zaraz dowiecie się, jak to zrobić.

Zmiana karty motorowerowej w urzędzie

Każdy może skorzystać z usługi wymiany takiej karty, nawet gdy nie jest już ważna. Jeżeli nie mamy możliwości, aby osobiście to zrobić, możemy skorzystać z pomocy pełnomocnika. W urzędzie udzielą wam wszystkich informacji, jak to zrobić. W celu wymiany karty musimy zapłacić za usługę. Również w urzędzie dowiemy się, jak dużą opłatę musimy uiścić. Następnie składamy wszystkie potrzebne dokumenty, a następnie pobieramy wniosek. Z wypełnionym wnioskiem oraz niezbędnymi dokumentami udajemy się do urzędu miasta. Po upływie wyznaczonego terminu nasze prawo jazdy będą gotowe do odebrania.

Zmiana karty motorowerowej – co przygotować?

Niezbędny jest  oczywiście wniosek o wydanie prawa jazdy, znajdziecie go tutaj Wniosek o wydanie prawa jazdy. Ważne jest, abyśmy zaznaczyli w nim, w jaki sposób chcemy odebrać nasze prawo jazdy. Będziemy potrzebowali także orzeczenia lekarskiego, a także potwierdzenia zapłaty za wydanie prawa jazdy. Oprócz tego musimy załączyć aktualne zdjęcie, a w celu potwierdzenia tożsamości warto ze sobą mieć dowód osobisty lub paszport. Jeżeli macie mniej niż 18 lat, niezbędna jest również pisemna zgoda rodziców albo opiekunów prawnych. Najlepiej iść razem z osobą dorosłą do urzędu miasta.

Zmiana karty motorowerowej – ile się czeka, ile kosztuje?

Przeważnie musimy czekać 9 dni roboczych, od momentu złożenia wniosku. Niekiedy ten czas może ulec wydłużeniu, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy urząd musi wyjaśnić naszą sytuację. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy straciliśmy prawo do prowadzenia pojazdów. Na stronach sprawdz-status.html lub https://info-car.pl/ sprawdzimy, czy nasze prawo jazdy jest gotowe. Musimy tylko podać numer PESEL, a także imię i nazwisko. Kiedy urzędnik odmówi nam wydania takiego dokumentu, zawsze mamy prawo odwołać się od tej decyzji. Pamiętajmy jednak, że mamy na to tylko 14 dni od otrzymania odmowy.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.