Żel arnikowy – czym jest, na co pomaga i jak go stosować

Skłonność do powstawania siniaków oraz rozszerzające się, pękające naczynka dotyczą niemal każdego typu cery. Najbardziej narażony na nie jesteś jeśli masz cienką, wrażliwą i skłonną do alergii skórę. Możesz jednak złagodzić objawy i nie dopuścić do powstawania kolejnych pajączków. W trosce o swoją zdrową skórę wypróbuj żel arnikowy.

 

Co to jest?

Żel arnikowy używa się do pielęgnacji skóry z rozszerzonymi naczynkami. Jest także pierwszą pomocą na podpuchnięcia, potłuczenia, obrzmienia i zasinienia. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza widoczność zaczerwienień i zasinień. Oprócz tego delikatnie chłodzi, działa łagodząco na urazy i obrzęki. Przyspiesza także regenerację, poprawia nawilżenie, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta i mniej podatna na powstawanie worków i cieni pod oczami.

Żel arnikowy z czego i na co

Maść arnikową wytwarza się z kwiatostanów arniki górskiej – rośliny z grupy astrowatych rosnącej na łąkach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W skład arniki wchodzą flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne, garbniki, karotenoidy oraz tymol. Stosuje się ją w leczeniu urazów, stłuczeń, przy skręceniach i zwichnięciach kończyn z obrzękiem pourazowym. Ma działanie wzmacniające krwionośne naczynia włosowate, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Objawowo możesz ją stosować po ukąszeniach owadów, a także w leczeniu dolegliwości związanych z reumatyzmem.

Stosowanie żelu arnikowego

Żel arnikowy nałóż na skórę w miejscu występowania zmian i pozostaw do wchłonięcia. Stosuj go rano i wieczorem. Pamiętaj, że nie możesz stosować maści wewnętrznie. Zawarta w niej helenalina ma silnie toksyczne działanie na wątrobę. Nie można również nakładać maści na otwarte rany. Dzięki witaminie A oraz właściwością przeciwbakteryjnym, maść można stosować również do leczenia zmian trądzikowych i wyprysków.

Podsumowując, żel arnikowy to gwarancja zdrowej, wypoczętej skóry wokół oczu, bez pękających naczynek, podpuchnięć i „worków” pod oczami. Działa także na trądzik i łagodzi rumień. Warto też wiedzieć, że maść kosztuje około 10-15 zł za tubkę produktu. Dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych. Żeby go kupić nie musisz posiadać recepty.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.