Paszport – jak wyrobić? Wniosek o paszport, ile czekać, ile kosztuje

Paszport – jak wyrobić, ile się na niego czeka, gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić? Wakacje za pasem, a wielu z nas wybiera się w tym okresie za granicę. Nie masz wymaganego paszportu? Sprawdź czy zdążysz go wyrobić na czas! 

Ile się czeka na paszport?

Wydaje się, że to jest kwestia najważniejsza, więc też od niej zaczniemy. Wiele osób zastanawia się czy zdążą wyrobić paszport przed wylotem na wakacje. Ile więc tak właściwie należy czekać na wyrobienie stosownego dokumentu? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź. W urzędzie dowiemy się, że czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 30 dni. Bardzo często zdarza się jednak, że gotowy paszport będzie do odbioru znacznie szybciej – choćby w 2 tygodnie od złożenia odpowiednich wniosków.

Wiele zależy od tego, jak dużo osób w czasie podobnym do nas, decyduje się na wyrobienie tego dokumentu. Niestety, wielu ludzi takie sprawy zostawia na ostatnią chwilę, więc w wakacje sprawne załatwienie formalności może trwać nieco dłużej.

Jak wyrobić paszport?

Pierwszym krokiem w celu wyrobienia paszportu, jest rzecz jasna złożenie odpowiedniego wniosku z punkcie paszportowym. Który wybrać? Adresy takich punktów dostępne są POD TYM LINKIEM.

Co więcej, wniosek musi być złożony osobiście – na miejscu będą pobrane nasze odciski palców. Ponadto, należy zabrać ze sobą:

  • kolorowe zdjęcie (jedna sztuka, ten sam typ zdjęcia, które daje się do wyrobienia dowodu osobistego; musi być zrobione najpóźniej pół roku przed wyrabianiem paszportu)
  • dowód opłaty za paszport
  • ważny paszport (w przypadku, gdy w poprzednim skończyła się ważność)
  • odpis polskiego aktu małżeństwa (może być skrócony) – w przypadku, gdy nazwisko zmienione zostało po ślubie za granicą

Ile kosztuje paszport?

To, w jaki sposób dokonać opłaty, należy ustalić telefonicznie z punktem paszportowym. Przeważnie jednak, będzie to przelew na wskazane konto bankowe. Wtedy, odnosząc się do dokumentów jakie należy dostarczyć przy wyrabianiu paszportu – dowodem opłaty za dokument, będzie potwierdzenie przelewu.

Wyrobienie paszportu kosztuje natomiast 140 złotych. Są jednak osoby, które mogą ubiegać się o 50% zniżkę. Należą do nich: uczniowie, studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni, osoby które są utrzymywane przez niepełnosprawnego małżonka lub małżonka który otrzymuje rentę lub emeryturę, osoby przebywające w domach opieki społecznej lub w zakładach opiekuńczych, osoby otrzymujące zasiłek stały, kombatanci lub ofiary represji wojennych, osoby mające ogólnopolska Kartę Dużej Rodziny. 

Istnieje jeszcze zniżka o wysokości aż 75%, a na nią liczyć mogą:

  • osoby które mają mniej niż 26 lat, uczące się, pochodzące z rodziny, która posiada Kartę Dużej Rodziny
  • osoby niepełnosprawne z rodziny, która posiada Kartę Dużej Rodziny
Mam komplet dokumentów – co dalej?

Jeśli wszystko przygotowaliśmy – teraz należy złożyć całą dokumentację wraz z wnioskiem w punkcie paszportowym. Po maksymalnie 30 dniach, odbieramy go tam, gdzie złożyliśmy dokumenty. Możemy dostać powiadomienie na email lub na telefon, jeśli paszport będzie gotowy.

Ile ważny jest paszport?

Paszport jest ważny 10 lat.

źródło zdjęć: prawokonsumenckie.pl, to.com.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.