Lato w pełni, zatem komary również dają się we znaki. Ukąszenia tych małych owadów objawiają się irytującym swędzeniem, opuchlizną i zaczerwienieniem. Nie zawsze mamy pod ręką specjalne kremy, które łagodzą świąd. Warto znać domowe sposoby na ukąszenia komarów i szybko załagodzić objawy!
Ukąszenie komara: dlaczego ugryzienie komara swędzi?
Ukąszenie komara powoduje duży dyskomfort. Co prawda irytujące bąble znikają po kilku dniach, jednak swędzenie bywa bardzo uciążliwe. Drapiąc miejsce ugryzienia możemy narazić się na powstanie blizn i śladów, które mogą utrzymywać się na skórze miesiącami. Dlaczego ugryzienie komara swędzi? W ten sposób reaguje nasz organizm na ślinę owada, która jest silnym alergenem. Najlepiej jest nie dopuszczać do ugryzień komarów, poprzez stosowanie olejków eterycznych, czy sprayów na owady. Co zrobić jeśli już zostaliśmy ukąszeni? Przede wszystkim, warto znać domowe sposoby na ukąszenia.
Sposoby na ukąszenia komarów – 5 skutecznych produktów
Domowe metody łagodzą skutki ukąszeń równie dobrze, jak środku z apteki. Produkty te znajdziemy w praktycznie każdym domu. Pamiętajmy jednak, że jeśli ślad po ukąszeniu komara utrzymuje się dłużej niż 5-6 dni należy skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o alergii na jad tych owadów, ale również o zakażeniu. Domowe sposoby na ukąszenia komarów:
Sposób 1: Cebula
Do miejsca po ukąszeniu komara wystarczy przyłożyć plasterek cebuli i przytrzymywać przez około 15 minut. Cebula dzięki swoim właściwościom łagodzi świąd i zmniejsza opuchliznę.
Sposób 2: Ocet
Zapachu octu nie lubią komary, a więc warto używać go także do ich odstraszania. Ocet to także świetny lek po ugryzieniu komarów. Bąbel po ugryzieniu komara wystarczy przemyć wacikiem nasączonym w occie.
Sposób 3: Biała kapusta
Przykładanie liścia kapusty to sposób, którego używały nasze babcie, najczęściej w przypadku obrzęków. Również po ugryzieniu komara warto jest użyć liścia białej kapusty. Wystarczy przyłożyć go do miejsca ukąszenia. Kapusta zmniejszy opuchliznę i pomoże pozbyć się swędzenia.
Sposób 4: Soda oczyszczona
Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w 150 ml wody. Tak przygotowanym roztworem nacieramy ukąszone miejsce przez około 20 minut.
Sposób 5: Natka pietruszki
Roślina ta ma pomocne właściwości w pozbywaniu się obrzęków i zaczerwienień. Pozbędziemy się także uciążliwego swędzenia. Posiekaną natkę pietruszki przykładamy do bąbla po ukąszeniu komara na około 15 minut.