Recepty i skierowania wystawiane przez specjalistów mają określony termin ważności. Przeważnie wynosi on od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Aby się nie spóźnić dobrze jest wiedzieć, jak długo ważna jest recepta, a także skierowanie na badania.
Recepta i skierowanie: ważność
Recepta to druk wystawiany przez lekarza w celu wykupienia przepisanych leków. Dzięki jej wystawieniu często możemy liczyć także na refundację poszczególnych lekarstw. Zwykle recepta jest ważna 30 dni od jej wystawienia, jednak istnieją wyjątki.
Skierowanie również otrzymujemy od specjalisty. Lekarz może skierować nas na badania, do sanatorium, na rehabilitację, a także na kontynuację leczenia w szpitalu. Skierowanie ważne jest zwykle aż do momentu, w którym nie będzie już potrzeby korzystania ze świadczeń. Lekarz musi jednak pamiętać, że aby skierowanie było ważne powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje. Skierowanie nie jest potrzebne do wszystkich specjalistów.
Jak długo ważna jest recepta?
Termin na wykorzystanie recepty wystawionej przez lekarza jest stosunkowo krótki. Wykupując niektóre leki trzeba się pospieszyć. Jak długo ważna jest taka dokumentacja? Ustawa zakłada termin ważności recept, w którym należy się zmieścić. Przy większości leków mamy miesiąc na ich zakup. Inaczej jest w przypadku antybiotyków- tutaj recepta ważna jest jedynie 7 dni. Jeśli leki, które zostały nam przepisane muszą zostać sprowadzone z innego państwa, to czas na realizację recepty wynosi 120 dni. Jeżeli leki immunologiczne są produkowane specjalnie dla nas, to recepta ważna jest przez 90 dni. O tym, jak długo ważna jest recepta decyduje wiele czynników.
Jak długo ważne jest skierowanie?
Zwyczajowo skierowanie ważne jest aż do chwili, gdy chory nie będzie musiał skorzystać z przepisanego postępowania diagnostycznego. Inaczej jest w przypadku zaleceń leczenia w sanatorium, bowiem skierowanie takie podlega sprawdzeniu co 18 miesięcy. Jeśli lekarz wypisze skierowanie do szpitala psychiatrycznego to termin jego przydatności wynosi 14 dni. Musimy pamiętać także o wcześniejszym dostarczeniu skierowania do wyznaczonej placówki. Mamy na to jedynie 14 dni, w innym przypadku możemy liczyć się ze skreśleniem z listy oczekujących.