Każdy z nas słyszał historie dotyczące piątku trzynastego. Już od najmłodszych lat rodzice każą nam uważać i opowiadają o tej dacie. To z góry skazany na nieszczęście i pechowy dzień. Część z nas uważa, że lepiej wówczas nie ruszać się z domu. Skąd przesąd w pechowy piątek trzynastego?
Piątek trzynastego: przesądy, co robić, czego unikać
Według wierzeń ten dzień sam w sobie jest nadzwyczajnie pechowy. W piątek trzynastego najlepiej jest nie wychodzić z domu, chociaż jeśli musimy to zrobić, to należy zachować szczególną czujność. Czynności, które zwykle uchodzą za pechowe w piątek 13 zyskują szczególną moc. W piątek trzynastego należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie oglądać się za siebie! Osoba przesądna powinna też wstawać z łóżka prawą nogą, a podczas pechowego dnia nie przechodzić pod drabiną, czy znakami drogowymi. Jeśli na samą myśl o pechowym piątku trzynastego dostajemy gęsiej skórki, to prawdopodobnie cierpimy na paraskewidekatriafobię. To nic innego jak lęk przed piątkiem, który wypada trzynastego dnia miesiąca.
Pechowy piątek trzynastego – skąd wywodzi się przesąd?
Pechowość tego dnia ma swoje początki w historii Francji. Otóż 712 lat temu, dokładnie 13 października 1307 roku, oskarżono i aresztowano braci z zakonu templariuszy. Stało się tak przez pomówienia na ich temat, które zapoczątkował król Filip IV Piękny. W rzeczywistości władca posiadał u zakonników ogromne długi, których nie chciał spłacać. Ten piątek trzynastego był ostatnim dniem funkcjonowania zakonu. Przesądy o pechowym piątku trzynastego nie pojawiły się jednak od razu. Ludzie uwierzyli w piątek 13 dopiero w okolicach XX wieku.
Jak często wypada pechowy piątek trzynastego?
Okazuje się, że za pomocą obliczeń można sprawdzić częstotliwość występowania piątku 13. Obliczenia te z pewnością nie będą zagadką dla matematyków. Jeśli ciekawość nie daje nam spokoju, to jednak możemy być spokojni- piątek trzynastego może wypaść maksymalnie trzy razy w roku. Szczęśliwie nie jest to duża liczba. Najbliższy piątek trzynastego przypadnie na wrzesień 2019 roku.