W ostatnim czasie upały dokuczają nam coraz częściej. Często temperatura na zewnątrz jest tak wysoka, że otwarcie okien nie pomaga, a znalezienie przestrzeni z przyjemną dla organizmu temperaturą graniczy z cudem. Z kolei długotrwałe i nieodpowiednie korzystanie z klimatyzacji może powodować przeziębienia. Wysokie temperatury szczególnie latem stają się uciążliwe. Jakie są sposoby na ochłodzenie mieszkania?
Jak ochłodzić mieszkanie
Aby ochłodzić mieszkanie powinniśmy zacząć od zamykania okien w ciągu dnia, szczególnie na czas nieobecności w domu. To nie pozwala na dostanie się ciepła do wnętrza. Jeżeli chcemy wpuścić do domu trochę świeżego powietrza, okna warto otworzyć dopiero wieczorem i na noc kiedy temperatura na zewnątrz spada. Wtedy do mieszkania zacznie wpadać chłodne powietrze. Pomocą może być rozwieszenie na suszarce mokrego ręcznika lub prania. Parująca woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Podobnym sposobem jest położenie przy otwartym oknie lub balkonie miski z zimną wodą lub lodem. Woda zamieni się w parę i przyjemnie ochłodzi powietrze. Dodatkowo wyłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń elektrycznych pozwoli nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także zniwelować ciepło, które emitują te urządzenia.
Klimatyzacja i żaluzje – sposoby na ochłodzenie mieszkania w wakacje
Warto też pomyśleć o zacienieniu mieszkania czyli użyciu zasłon, rolet lub żaluzji. Najlepiej gdyby były one białe lub jasne, ponieważ odbijają światło słoneczne. Ciemne rolety lub żaluzje będą się szybko nagrzewać. Jednym z najpopularniejszych sposobów na ochłodzenie mieszkania jest także klimatyzacja lub wentylator elektryczny. Obecnie na rynku jest sporo modeli różniących się mocą, ale także rozmiarem. Nie da się jednak ukryć, że często używany wiatrak znacznie podwyższy rachunki za prąd.
Jak zrobić przeciąg w mieszkaniu
Chcąc w czasie upału przewietrzyć mieszkanie, najlepiej jest doprowadzić do przeciągu. Uzyskamy ten efekt otwierając okna na przestrzał, z dwóch przeciwległych stron mieszkania. Wskutek różnicy ciśnień wewnątrz mieszkania i na zewnątrz, następuje cyrkulacja i wymiana powietrza na świeże. Warto w tym wypadku zadbać o to by okna lub drzwi nie trzasnęły z powodu wiatru. W ciągu upalnego dnia też można otwierać okna, nawet w samo południe, ale trzeba pamiętać o jednej zasadzie: okna od strony wschodniej otwieramy wczesnym świtem i po południu, a okna od zachodu otwieramy jedynie do południa.