Coraz cieplejsze zimy potęgują problem pojawiania się kleszczy. Pajęczaki te ukrywają się w trawach, a ich ukąszenie może okazać się bardzo niebezpieczne. Zobacz jak skutecznie się chronić i poznaj rośliny, których najbardziej nie lubią. Przekonaj się także w jakich roślinach jest najwięcej kleszczy.
Naturalna ochrona przed kleszczami
Zima była bardzo ciepła, a więc o występowaniu kleszczy byliśmy ostrzegani już w lutym. Chociaż zwykle pojawiają się w lasach, to możemy coraz częściej natknąć się na nie w swoich ogródkach. Kleszcze przenoszą także choroby, takie jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Na ukąszenie najbardziej narażone są osoby lekko ubrane. Przyciąga je także zapach ludzkiego potu. Aktualnie są one bardzo aktywne i występują praktycznie w każdym zakątku świata. Czego nie lubią kleszcze? Zdecydowanie mocnych, drażniących woni.
Rośliny: czy lawenda odstrasza kleszcze?
W lasach i parkach jesteśmy narażeni na ukąszenia kleszczy i najczęściej chronimy się odpowiednim ubraniem i gotowymi preparatami. Na populację bytującą w tych terenach niestety nie mamy wpływu. Możemy jednak ograniczyć ich liczbę w przydomowych ogródkach i na działkach. Rośliny do ogrodu odstraszające kleszcze to między innymi wrotycz pospolity, lawenda, rozmaryn, czy mlecznica. Pajęczaki nie lubią zapachów, które produkują wspomniane rośliny i zdecydowanie ich unikają! Aby skutecznie pozbyć się kleszczy z ogrodu należy stworzyć im niekorzystne warunki do życia.
Kleszcze w tujach i paprociach: w jakich roślinach jest najwięcej kleszczy?
Pajęczaki te nie mają praktycznie żadnych wrogów, zatem ich populacja stale się rozrasta. Wiemy już jak ograniczyć ich występowanie w najbliższej okolicy. Istnieją jednak rośliny, które działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga kleszcze? Oprócz zapachu człowieka, który jest dla kleszcza bardzo atrakcyjny, także niektóre rośliny, które tworzą kleszczom wspaniałe warunki do bytowania. Kleszcze żyją w tujach, paprociach, a także leszczynie. Rośliny te dają im cień i odpowiednie schronienie. Teraz wystarczą tylko sekundy, aby kleszcz wczepił się w upatrzonego żywiciela!
Kleszcze: jak się chronić?
Przed wszystkim wybierając się na spacery powinniśmy pamiętać o odpowiedniej odzieży. Długie spodnie, koszulki z dłuższym rękawem i wysokie skarpety, a także korzystanie ze sprayów ochronnych. Nie należy zapominać o regularnym sprawdzaniu stanu skóry. Jeśli znajdziemy kleszcza należy jak najszybciej go usunąć!
Źródło zdjęcia: Instagram