Skawina: ludzie częściej chorują na raka i częściej umierają

W miejscowości Skawina ludzie częściej chorują na raka i częściej umierają – oto szokujące informacje od ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na obszarach fabrycznych ilość zgonów oraz osób chorych przekracza średnią krajową. 

Mieszkańcy interweniują

Skawina to nieduża miejscowość przemysłowa znajdująca się w powiecie krakowskim. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. W gminie znajduje się wiele zakładów i fabryk. To właśnie przez nie mieszkańcy alarmowali do władz, w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Od lat skarżą się na smród i wysokie zanieczyszczenie powietrza. Ponadto, na byłej Hucie Aluminium zamontowano czujnik, który miał zbadać jakość powietrza. Po kilku tygodniach okazało się, że skażenie jest tak wysokie, a ilość szkodliwych cząsteczek jest tak duża, że czujnik nie poradził sobie z pomiarem. Nawet nie przewidziano, że w urządzeniu może zabraknąć skali… W powietrzu jest najwięcej cząsteczek benzenu, toluenu, ksylenu i formaldehydu w godzinach wieczornych i nocnych.
Raport epidemiologiczny zlecony przez władze gminy był pierwszym takim w Polsce. Urzędnicy zwrócili się do NFZ o udostępnienie danych o zgonach i chorobach na tym terenie w latach 2008-2018r.

ZOBACZ TAKŻE: PLASTIK W HERBACIE TRAFIA DO NASZEGO ORGANIZMU – NIEPOKOJĄCE ODKRYCIE NAUKOWCÓW

Najwięcej zgonów w obszarach fabrycznych

Lekarze od dawna domyślali się, że przez zanieczyszczenia z fabryk ludzie częściej chorują na raka i częściej umierają. Na oficjalnej stronie na Facebook’u opublikowali raport:

Raport potwierdza, że na jakość powietrza zły wpływ mają głownie zlokalizowane w pobliżu zakłady. Ponadto zauważono, iż na przestrzeni ostatnich lat w Gminie Skawina ewidentnie wzrosła liczba osób chorych na nowotwory oraz choroby układu krążenia. Co więcej, wyraźnie zwiększyła się ilość zgonów, których powodem był nowotwór lub choroba układu krążenia, układu oddechowego i trawiennego. Liczby te sukcesywnie rosną. Warto zaznaczyć, że współczynnik umieralności przekracza średnią ilość zgonów w Polsce. Dokładnie taka sama tendencja tyczy się osób chorych. Jeżeli chodzi o wady wrodzone oraz komplikacje podczas ciąży, w raporcie można znaleźć, że między 2008 r. a 2018 r. zaobserwowano „wzrost współczynników chorobowości związanej z wadami wrodzonymi”.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.