Olej z rokitnika nie tylko ma zastosowanie lecznicze, działa również pielęgnacyjnie. Nie dość, że nawilża naszą skórę, to w dodatku zapobiega jej starzeniu się. Czy wiecie jak stosować taki olej oraz jakie ma zastosowanie?
Olej z rokitnika – skład
Jest niewątpliwie olejem bogatym w drogocenne składniki odżywcze. To źródło garbników, które działają przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Co więcej, potrafią nawet zlikwidować świąd i uczucie pieczenia. Zawiera również mnóstwo flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. W jego składzie także znajdziemy mnóstwo witamin: A, B, E, K, C. Wszystkie działają korzystnie na odporność. Co więcej, nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu.
Olej z rokitnika – właściwości
Jego właściwościom niemal nie ma końca, są wykorzystywane w kosmetyce, jak i medycynie. Często stosuje się go w chorobach układu pokarmowego, a dokładnie w schorzeniach jelit. Dodatkowo, wspomaga gojenie się wrzodów żołądka, redukuje zgagę. Co więcej, przy regularnym i długim stosowaniu potrafi obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawić kondycję skóry. Przy stosowaniu zewnętrznym jest w stanie nawet zredukować blizny, rozstępy, a także wszelkiego rodzaju przebarwienia. Można go używać również jako domowy tonik na trądzik.
Olej z rokitnika na włosy
Wykazuje działanie przeciwłupieżowe, ale również niweluje powstały już łupież. Poprawia ogólny wygląd włosów, likwiduje także pieczenie i swędzenie skóry głowy. Wystarczy, że naniesiemy olej na skórę głowy i włosy pół godziny przed umyciem włosów. Przy regularnym stosowaniu tego oleju, nasze włosy z pewnością odzyskają swój blask oraz zdrowy wygląd!
Olej z rokitnika jak stosować?
Można go używać zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Nie wyrządzi żadnej krzywdy naszej skórze, kiedy będziemy go nakładać bezpośrednio na nią. Jeżeli mamy wrażliwą cerę, możemy używać kosmetyków z dodatkiem tego olejku. Zmniejszy to prawdopodobieństwo podrażnień. Możemy go wykorzystać także w medycynie, ponieważ wspomaga gojenie ran, niweluje grzybicę, stosuje się go także zapaleniu pochwy oraz szyjki macicy, a nawet w oparzeniach i odmrożeniach. Pamiętajmy jednak, że osoby cierpiące na kamicę nerkową, zapalenie trzustki i wątroby, a także woreczka żółciowego powinny się skonsultować z lekarzem, zanim użyją olejku z rokitnika. Może on bowiem zadziałać niekorzystnie na organizm.
źródło zdjęć: healthline